Premier League | City pune presiune pe Liverpool, Aguero e puţin mai lent decât Mircea Badea :). Cum s-a terminat derby-ul în care "Kun" nu a putut fi oprit şi a recunoscut că a marcat cu mâna

3 feb 2019 4740 afişări Campionate Externe

Sergio "Kun" Aguero, atacantul de 30 de ani al celor de la Manchester City, şi-a făcut un obicei din a marca în primul minut de joc. După ce etapa trecută a avut nevoie de 23 de secunde pentru a deschide scorul în Newcastle - Manchester City 2-1, golgheterul argentinian a "recidivat" în derby-ul cu Arsenal, când a punctat după doar 48 de secunde de la primul fluier al jocului. City - Arsenal s-a terminat 3-1, cu un hat-trick al lui Aguero, iar echipa lui Guardiola pune, din nou, presiune pe Liverpool.

Nici bine nu începe meciul că Aguero îşi şi trece numele pe tabela de marcaj. Au simţit-o Rafa Benitez şi "coţofenele" sale, iar acum a venit rândul lui Unai Emery şi al lui Arsenal. În derby-ul etapei a 25-a din Premier League, trupa lui Guardiola s-a năpustit asupra adversarului şi, după o centrare perfectă a lui Aymeric Laporte, Kun a înscris, cu capul, fără şanse pentru Leno.

La puţin timp, în minutul 11, Laurent Koscielny a egalat pentru Arsenal după un corner de pe partea stângă şi o deviere a lui Nacho Monreal. Înaintea pauzei, după o altă combinaţie superbă, Aguero a reuşit dubla, din pasa lui Sterling (minutul 44), fiind nevoit doar să trimită mingea în poartă din câţiva centimetri. În minutul 61, istoria s-a repetat, iar Kun a făcut hat-trick-ul după un nou gol uşor, din câţiva metri. Unul pe care l-a înscris cu mâna, după cum chiar el a recunoscut: "Credeam că mingea m-a lovit în piept, dar am văzut reluarea şi a fost henţ", a declarat Aguero în cadrul interviului în care a primit premiul de cel mai bun jucător al meciului, înainte să fie întrerupt de Fernandinho: "Nu contează, a fost gol", s-a grăbit brazilianul :).

Hat-trick-ul în poarta tunarilor l-a dus pe Aguero peste Eden Hazard în clasamentul golgheterilor şi la egalitate cu Harry Kane (14 goluri).. Primele poziţii sunt ocupate de Mohamed Salah (16 goluri) şi Pierre-Emerick Aubameyang (15 goluri).

După 3-1 cu Arsenal, City ajunge la două puncte în spatele lui Liverpool (59 faţă de 61), iar trupa lui Klopp mai are de jucat deplasarea cu West Ham (luni, de la 22:00).