OFICIAL | Marchisio și-a găsit o altă „casă”, după 25 de ani la Juventus. Cu cine a semnat „Micul prinț”

Plecat de la Juventus după două decenii și jumătate, Claudio Marchisio (32 de ani) a semnat, luni seară, cu Zenit Sankt Petersburg, anunțul oficial venind din partea rușilor.
OFICIAL | Marchisio și-a găsit o altă "casă", după 25 de ani la Juventus. Cu cine a semnat "Micul prinț"

Plecat de la Juventus după două decenii și jumătate, Claudio Marchisio (32 de ani) a semnat, luni seară, cu Zenit Sankt Petersburg, anunțul oficial venind din partea rușilor.

Dorit și de FC Porto, mijlocașul central a preferat aventura din Rusia, unde va juca în următorii doi ani.

„Il Principino (Micul prinț)”, așa cum e poreclit Marchisio, și-a legat întreaga carieră de Juventus Torino, club la care a ajuns pe vremea când avea doar șapte ani și de la care a plecat abia în această vară, la 32 de ani, după ce a fost pe teren la multe dintre performanțele importante din istoria recentă. Împrumutat timp de un singur sezon (2007/2008) la Empoli, Marchisio lasă în spate 25 de ani, șapte titluri de campion în Serie A și patru Cupe ale Italiei.

Deși nu a avut niciodată imaginea unui superstar, cele 389 de meciuri jucate pentru Bătrâna Doamnă l-au transformat pe Marchisio într-un preferat al fanilor lui Juventus, care i-au apreciat întotdeauna loialitatea.

37 de goluri și 42 de pase decisive a strâns Marchisio pentru Juventus.

 

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]