Neymar, avertisment pentru Manchester United înaintea meciului din Liga Campionilor! Antrenorul Thomas Tuchel e, însă, furios pe vedetele lui PSG

Manchester United primește vizita celor de la Paris Saint-Germain într-unul dintre cele mai așteptate meciuri din această săptămână din Champions League, iar brazilianul Neymar i-a avertizat pe englezi înaintea partidei de pe Old Trafford.

Campioana Franței sosește în Anglia, după ce a pierdut 5 din ultimele 6 puncte puse în joc în Ligue 1.

Neymar i-a avertizat pe cei de la Manchester United că PSG va arăta ca o fiară rănită în duelul direct din grupele Ligii Campionilor

Echipa lui Ole Gunnar Solskjaer are nevoie doar de un singur punct din meciul de miercuri cu PSG, pentru a-și asigura matematic calificarea în fazele eliminatorii ale UEFA Champions League.

Campionii Franței vin după ce au înregistrat al doilea meci slab consecutiv în campionat, la doar o săptămână distanță de la înfrângerea surprinzătoare cu AS Monaco, 2-3, după ce la pauză conduceau cu 2-0.

Deși în campionat PSG continuă să se afle pe locul 1 în clasament, situația echipei pariziene în grupa H din Liga Campionilor se află pe muchie de cuțit, după ce formația antrenată de Thomas Tuchel a pierdut deja de 2 ori până acum.

În această situație, Neymar a ținut să-i avertizeze pe cei de la Manchester United că el și colegii săi de la PSG vor să recupereze capitalul de imagine pierdut la ultimele evoluții din Ligue 1 printr-o victorie pe Old Trafford, în această săptămână.

„Știm cu toții cât de important este meciul din Champions League de miercuri”, le-a spus Neymar celor de la Canal Plus.

„La fel de important ca meciul de Champions League de marțea trecută. Nu am jucat bine, dar am reușit să învingem. Dar miercuri vom încerca să jucăm cel mai bun fotbal al nostru, să evoluăm bine, dar avem nevoie să îmbunătățim anumite aspecte, să jucăm mai mult ca o echipă, să fim mai organizați, altfel va fi dificil”, a adăugat starul brazilian.

Neymar a admis că jucătorii lui PSG au fost „timizi” la meciul de sâmbătă din campionat. Atacantul sud-american a egalat din penalti, după ce Bordeaux a preluat conducerea devreme în meci, dar mai târziu PSG a dat cu piciorul avantajului pe care l-a obținut după golul marcat de Moise Kean, care a venit împrumut de la Everton în acest sezon. Scorul final a fost 2-2.

„Am făcut un meci timid. Am reușit să marcăm 2 goluri, dar ne-au lipsit anumite detalii. Trebuie să ne îmbunătățim jocul, pentru că altfel vom avea de suferit mai ales în Champions League”, a mai spus Neymar.

PSG a fost din nou depășită în repriza secundă la ambele meciuri, cu Monaco și Bordeaux, din Ligue 1, după ce la pauză a condus în ambele dispute.

Thomas Tuchel este furios: „Nu este posibil să jucăm așa”

Cel mai dezamăgit a fost tehnicianul german al campioanei franceze Thomas Tuchel, care s-a declarat nemulțumit de lipsa de ambiție a jucătorilor săi la ultimele 2 jocuri din Ligue 1.

„Nu putem juca fără să facem niciun efort fizic, așa cum am făcut-o în a doua repriză. Așa ceva nu este posibil. Prima repriză a fost în regulă, am avut multe ocazii, am respectat planul de joc, am jucat cât mai simplu, într-un mod cât mai disciplinat. A fost o repriză în regulă, poate chiar o repriză bună.

Ne-am creat multe situații bune, dar ne-a lipsit seriozitatea de a închide meciul, să fim decisivi. Ne-au lipsit acuratețea și determinarea în careul adversarilor în prima repriză. În a doua repriză ne-a lipsit tot: disciplină, efort, atitudine, absolut tot.

Nu am avut disciplină ca să ne ținem de planul de joc. Am pierdut a doua repriză, ceea ce a fost absolut meritat. Absolut meritat. Pentru noi era obligatoriu să nu mai pierdem puncte a doua oară la rând într-un asemenea fel, exact așa cum am pierdut și cu Monaco în a doua repriză și apoi la fel și pe teren propriu”, a spus supărat antrenorul echipei pariziene.

Modul cum a clacat PSG în repriza secundă la ultimele două meciuri de campionat ar putea fi de bun augur pentru cei de la United, care au reușit să învingă sâmbătă la limită pe cei de la Southampton, în deplasare, în Premier League, cu 3-2, după ce au fost conduși la un moment dat de gazdele partidei de pe St. Mary cu scorul de 2-0.