Messi are din nou lumea fotbalului la picioare. Prestaţie stelară în finala Cupei Spaniei, iar Barcelona a cucerit al 29-lea trofeu în competiţie

28 mai 2017 4458 afişări Campionate Externe

Lionel Messi a arătat din nou de ce este considerat de mulţi cel mai bun fotbalist al Planetei, cu o prestaţie de zile mari în finala Cupei Spaniei, câştigată de Barcelona în faţa celor de la Deportivo Alaves, scor 3-1.

Aflat la meciul 700 din carieră, la nivel de club şi de echipă naţională, Messi a deschis scorul în minutul 30, după un 1-2 de efect cu Neymar, finalizat cu un şut plasat, de la marginea careului.

Alaves a egalat imediat, prin Theo Hernandez, însă minunea nu a ţinut prea mult. Barcelona a făcut 2-1 prin Neymar, în minutul 45, dar catalanii au mai avut timp de un gol până la pauză.

În al treliea minut al prelungirilor primei reprize, Messi a luat o acţiune pe cont propriu, din flancul drept şi şi-a arătat geniul cu o acţiune în care a înşirat patru adversari, după care l-a lăsat singur cu portarul pe Paco Alcacer. Acesta nu a ratat ţinta şi a stabilit scorul final al partidei: 3-1 (45+3).

Iar Messi a cules toate laudele după meciul care i-a adus Barcelonei a 29-a Cupă a Regelui, record pentru fotbalul spaniol.

Messi a încheiat astfel sezonul cu 54 de goluri şi 17 pase decisive, contribuind deci la 71 de reuşite în cele 52 de meciuri jucate.