Meci nebun la Cardiff! În 10 oameni, Newcastle putea da lovitura în minutul 90+6, dar omul adus de la Chelsea a irosit un penalty

18 aug 2018 3534 afişări Campionate Externe

Cardiff City a obţinut primul punct de la revenirea în Premier League, dar a tremurat serios în meciul cu Newcastle de pe teren propriu. Elevii lui Rafa Benitez puteau da lovitura în minutul 90+6, dar au irosit o lovitură de pedeapsă.

După ce au pierdut în runda inaugurală, Cardiff şi Newcastle s-au întâlnit în primul meci al etapei cu numărul 2. Oaspeţii au fost mai periculoşi în prima repriză, dar eliminarea lui Hayden din minutul 66 a dezechilibrat jocul. Cardiff a forţat, dar băieţii lui Neil Warnock n-au reuşit să marcheze golul izbăvitor. Newcastle a primit o şansă nesperată la ultima fază, când Morrison a comis un henţ în marginea careului, posibil chiar pe linia care delimitează suprafaţa de pedeapsă, iar centralul Pawson a dictat penalty pentru oaspeţi. Kenedy, jucătorul împrumutat de Chelsea pe Tyne, şi-a asumat responsabilitatea executării. Brazilianul a trimis slab, iar Etheridge a parat. Pentru Kenedy a fost un meci de coşmar, având în vedere că în prima repriză a greşit absolute toate pasele.

S-a încheiat 0-0, iar cele două formaţii şi-au împărţit punctele. Cel mai interesant meci al rundei îl reprezintă derby-ul londonez dintre Chelsea şi Arsenal, programat astăzi, de la 19:30.