Meci NEBUN în Anglia! Minutul 70: Everton avea 2-0 cu West Ham și Lukaku se pregătea să bată un penalty! Cât s-a terminat

Una dintre cele mai spectaculoase partide ale sezonului din Premier League, cel puțin în ceea ce privește evoluția scorului, s-a jucat în această sâmbătă, în etapa 29, între Everton și West Ham.

EVERTON – WEST HAM 2-3 (Lukaku 13, Lennon 56 / Antnonio 78, Sakho 81, Payet 90+1)

Oaspeții au revenit incredibil de la 0-2 și au reușit să câștige în ultimele 15 minute, scor 3-2, la capătul unui meci ce părea pierdut la un moment dat.

Lukaku putea rezolva meciul în minutul 69

Aflată la unul din cele mai bune sezoane din istorie, West Ham a început slab meciul, iar Everton a deschis scorul în mintul 13, prin belgianul Romelu Lukaku.  În minutul 34, Everton a rămas în 10 jucători, după ce Mirallas a văzut al doilea cartonaș galben și părea că echipa lui Slaven Bilic va reveni în joc. Nu s-a întâmplat însă asta și tot Everton a fost cea care a marcat, prin Aaron Lennon, care a făcut 2-0 în minutul 56. Iar coșmarul a continuat pentru oaspeți, după ce Everton a primit un penalty în minutul 69. A fost însă momentul în care meciul ș-a schimbat cursul la 180 de grade.  Portarul Adrian a apărat execuția lui Romelu Lukaku și a dat starul revenirii spectaculoase a lui West Ham.

Antonio a redus din handicap în minutul 78, Sakho a egalat trei minute mai târziu (81), iar francezul Dimitri Payet a înscris golul victoriei în primul minut al prelungirilor. 3-2 pentru West Ham și trei puncte care îi apropie pe londonezi la un singur pas de locurile de Champions League. Trupa lui Bilic are 49 de puncte după 29 de etape, cu unul mai puțin decât Manchester City (locul 4) și la trei în spatele lui Arsenal (locul 3).