Manchester City e din nou lider în Premier League. Victorie la limită contra lui Tottenham, la trei zile de la "thrillerul" din Champions League. Cum arată clasamentul + programul din finalul sezonului

20 apr 2019 4294 afişări Campionate Externe

Manchester City a învins Tottenham, scor 1-0, în etapa cu numărul 35 din Premier League. În urma acestui rezultat, "cetăţenii" revin temporar pe primul loc. Liverpool va juca în această rundă contra lui Cardiff City, duminică, în deplasare.

Unicul gol al partidei a fost marcat în minutul 5, de Phil Foden. Mijlocaşul englez în vârstă de 18 ani a înscris primul său în Premier League. Foden a reluat cu capul din şase metri, în poarta goală, după o deviere perfectă a lui Sergio "Kun" Aguero, care primise în centrul careului.

Tottenham a ratat câteva ocazii mari. Ederson a prins o zi de graţie şi a parat toate execuţiile rivalilor. Son şi Eriksen au ratat cele mai importante ocazii ale oaspeţilor. City s-a impus cu 1-0 şi şi-a luat o mică revanşă, după eliminarea din sferturile Ligii Campionilor. Spurs şi-a asigurat prezenţa în semifinalele UCL, pentru prima oară în istorie, după ce a pierdut cu 4-3 pe "Etihad". Sterling reuşise să marcheze pentru 5-3 în prelungiri, dar reuşita a fost anulată după intervenţia VAR, astfel că Tottenham s-a calificat graţie golurilor marcate în deplasare, după victoria cu 1-0 din tur.

În campionat, Manchester City a ajuns la 86 de puncte. Liverpool se află pe locul secund, cu 85. Cetăţenii vor disputa miercuri restanţa cu Manchester United, pe "Old Trafford". Tottenham rămâne pe locul 3, cu 67 de puncte. Arsenal şi Chelsea împart ultima poziţie care asigură prezenţa în grupele Ligii Campionilor, cu câte 66 de puncte.

Program Manchester City: Man. United (deplasare), Burnley (deplasare), Leicester (acasă), Brighton (deplasare).

Program Liverpool: Cardiff City (deplasare), Huddersfield (acasă), Newcastle (deplasare) şi Wolves (acasă).