Mamma mia, Ciro! Immobile s-a întrecut pe sine în al cincilea minut de prelungiri din Cagliari - Lazio. VIDEO | Cum a marcat golul începutului de an în fotbalul mondial

11 mar 2018 8240 afişări Campionate Externe

Ciro Immobile (28 de ani) a marcat, duminică, unul dintre cele mai frumoase goluri ale sezonului în Serie A! Golgheterul italian care s-a distrat cu apărarea lui Dică pe Olimpico a strălucit exact când echipa sa avea mai multă nevoie, la ultima fază a meciului cu Cagliari, şi a salvat un punct nesperat printr-o execuţie magnifică!

După 1-1 la pauză (gol Pavoletti şi autogol Ceppitelli), Lazio, pentru care Ştefan Radu a fost integralist, s-a văzut condusă cu 2-1 din minutul 76, când Barella a transformat un penalty, iar speranţele începeau să se stingă odată cu apropierea finalului meciului. La ultima fază, însă, Immobile a găsit o execuţie genială, cu călcâiul, după o centrare a lui Felipe Anderson, şi l-a lăsat cu gura căscată pe goalkeeperul Cragno, prins uşor ieşit din poartă!

CLICK AICI PENTRU A VEDEA GOLUL DE GENERIC

A fost al 24-lea gol marcat de Immobile în Serie A şi al 35-lea al sezonului, iar reuşita a ajutat-o pe Lazio să pună două puncte faţă de Inter, ocupanta locului al cincilea, şi să reducă la trei lungimi distanţa faţă de rivala AS Roma, echipa de pe locul al treilea din Serie A, ultimul asupra căruia mai există semne de întrebare, în condiţiile în care Juventus (71 de puncte) şi Napoli (69 de puncte) poartă o luptă în doi pentru "scudetto".