Lazio - AS Roma 1-1. Final dramatic pe Olimpico! Gazdele puteau obţine victoria pe final

1 sep 2019 4070 afişări Campionate Externe

Lazio - AS Roma 1-1 (Luis Alberto 59 / Kolarov 17 pen.)

Echipele de start:

• Lazio: Strakosha - Luiz Felipe (Bastos 40), Acerbi, Radu - Lazzari, Milinkovic-Savic (Parolo 71), Leiva, Luis Alberto, Lulic (Jony 78) - Immobile, Correa
  • Rezerve: Adekanye, Berisha, Caicedo, Cataldi, Patric, Guerrieri, Marusic, Parolo, Proto, Bastos, Jony, Vavro
  • AS Roma: Lopez - Zappacosta, Mancini, Fazio, Kolarov - Cristante, Pellegrini - Under (Pastore 67), Zaniolo (Santon 79), Florenzi (Diawara 88) - Dzeko
  • Rezerve: Antonucci, Cetin, Diawara, Fuzato, Jesus, Mirante, Pastore, Santon, Schick, Smalling, Veretout

Minutul 90+4: Final de meci pe Olimpico! Lazzari a înscris în prelungiri, dar golul anulat pentru ofsaid.

Minutul 86: Parolo loveşte bara în finalul partidei! Correa trimite în centrul careului către Immobile, mingea nu ajunge la atacantul italian dar este reluată de Parolo. Acesta trage cu interiorul şi zguduie bara porţii lui Lopez.

Minutul 63: Galben pentru Ştefan Radu! Fundaşul român l-a faultat clar pe Pellegrini la marginea careului şi nu a fost iertat de centralul partidei.

Minutul 59: GOOOOOL Lazio! Milinkovic-Savic recuperează o minge după un duel cu Kolarov, trimite către Immobile care intră în careu, se întoarce cu spatele la poartă şi trimite către Luis Alberto. Decarul lui Lazio trage puternic, fără nicio şansă pentru Lopez.

Minutul 58: Ce ocazie ratează Lazzari! Ştefan Radu centrează perfect în careu, mijlocaşul este scăpat din marcaj de defensiva Romei, dar reia cu capul pe lângă poartă.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+2: Final de primă repriză pe Olimpico!

Minutul 40: Luiz Felipe, înlocuit cu Bastos! Inzaghi a decis să nu rişte, deoarece brazilianul avea un galben şi risca să-l primească pe al doilea. Sud-americanul nu a fost de acord cu decizia antrenorului, fiind foarte supărat în momentul în care a ieşit de pe gazon.

Minutul 33: Gazdele au pus stăpânire pe joc, dar defensiva giallorossilor rezistă! Ştefan Radu centrează în careu, dar mingea nu a putut fi reluată de atacanţii lui Simone Inzaghi şi acţiunea se mută, rapid, în cealaltă jumătate.

Minutul 27: Zaniolo, încă o bară! Un şut de la marginea careului zguduie, din nou, stâlpul porţii lui Strakosha!

Minutul 25: Asediu la poarta lui Lopez! Correa loveşte bara şi pericolul este îndepărtat de defensiva romanilor. Acţiunea se mută în careul advers, dar Ştefan Radu intervine salvator şi respinge mingea în corner.

Minutul 17: GOOOOL AS Roma! Fundaşul nu iartă de la punctul cu var. Strakosha nu a avut nicio şansă la şutul puternic al lui Kolarov.

Minutul 16: Penalty pentru Roma! Dzeko încearcă să trimită o minge în careu şi Milinkovic-Savic blochează mingea cu mâna. Centralul partidei acordă lovitură de la 11 metri şi Kolarov se pregăteşte să execute.

Minutul 6: Şi oaspeţii au lovit bara! Zaniolo ia o acţiune pe cont propriu şi trage la colţul scurt, dar loveşte bara şi mingea iese din careu. Strakosha a încercat să respingă. Fanii lui Lazio au pregătit o coregrafie specială pentru acest meci, dedicată celui poreclit ”Diabolik”, fostul lider al celebrei facţiuni Irriducibili.

Minutul 3: Început electrizant pe Olimpico! Lulic loveşte bara din interiorul careului, mingea ajunge la Immobile, dar şutul italianului este blocat de Fazio şi gazdele se mulţumesc cu un corner.

Minutul 1: Fluier de start pe Stadio Olimpico! Oaspeţii au avut lovitura de start

19:52 Aşa arată stadionul cu mai puţin de zece minute înainte de startul partidei!

18:42 Ambele echipe au ieşit la încălzire!  Atmosfera se încinge pe Stadio Olimpico. Rămâne de văzut dacă stadionul se va umple până la fluierul de start al partidei.

18:25 Fanii au luat cu asalt Stadio Olimpico pentru Derby della Capitale! Cele două peluze sunt aproape pline, astfel că se anunţă o atmosferă pe cinste la Derby della Capitale.

18:20 Avem echipele de start! Ştefan Radu este trimis în teren de Simone Inzaghi încă din primul minut.

18:00 ”Am vrut un fundaş central cu experienţă, solid, precum Chris Smalling. E rapid, agresiv şi are calităţile necesare pentru a îmbunătăţi calitatea echipei”, Paulo Fonseca, antrenorul giallorossilor despre transferul lui Chris Smalling la Roma.

17:30 Totul este pregătit în vestiarul lui Lazio! Trupa lui Simone Inzaghi va evolua în clasicul echipament pentru meciurile de pe teren propriu.

17:18Debutează Chris Smalling la Roma? Fonseca şi-a ”betonat” defensiva cu fundaşul de 29 de ani, împrumutat pentru un sezon de la Manchester United, iar fanii îl cer titular pe reţelele de socializare: ”Dacă Smalling va juca în seara asta, va marca golul victoriei pentru noi”, scrie un fan pe Twitter.

Cel mai aşteptat meci în capitala Italiei are loc duminică, 1 septembrie! Lazio şi AS Roma se întâlnesc într-un nou episod din ”Derby della Capitale”, după ce şi-au aflat adversarele din grupele Europa League.

Roma trebuie să treacă de AC Wolfsberger, Borussia Monchengladbach şi Istanbul Başakşehir pentru a ajunge în primăvara europeană. Nici Lazio nu are o misiune uşoară. Se va duela cu Rennes, Celtic şi CFR Cluj pentru primele două locuri din Grupa E, urmând să debuteze în grupe chiar pe stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu”.

90 de ani de la prima întâlnire între cele două echipe

Lazio şi Roma s-au duelat pentru prima oară în sezonul 1929-1930, pe 8 decembrie 1929, într-un meci pierdut de biancoceleşti cu 1-0. Seria de invincibilitate a giallorossilor a continuat până în 1932, când Lazio a obţinut prmia victorie în faţa marii rivale, scor 2-1. Astăzi, Roma are mai multe victorii în mediurile directe, 71, în timp ce Lazio se poate lăuda cu 53, ultima chiar în luna martie a acestui an, un 3-0 pe Olimpico, cu Ştefan Radu în teren. Fundaşul român este anunţat titular şi în această seară.

Stadionul va fi plin până la refuz

Ca de fiecare dată când cele două rivale se întâlnesc, fanii iau cu asalt stadionul Olimpic din Roma. Biletele nu se mai găsesc în mediul online de câteva zile, în acest moment fiind disponibile doar cele de la casele de bilete de la stadion. Este greu de crezut că acestea nu se vor epuiza până la ora partidei, astfel că ne aşteaptă o atmosferă pe cinste la Derby della Capitale