Acasa » Fotbal Extern » Campionate Externe » La 36 de ani și după ce a învins cancerul, Stilian Petrov vrea să revină la Aston Villa

La 36 de ani și după ce a învins cancerul, Stilian Petrov vrea să revină la Aston Villa

Stilian Petrov, în vârstă 36 de ani, vrea să joace din nou fotbal la nivel profesionist și așteaptă o ofertă din partea fostei sale echipe Aston Villa, formație retrogradată în liga secundă a Angliei (Championship), la finalul sezonului 2015-2016.
La 36 de ani și după ce a învins cancerul, Stilian Petrov vrea să revină la Aston Villa

Stilian Petrov, în vârstă 36 de ani, vrea să joace din nou fotbal la nivel profesionist și așteaptă o ofertă din partea fostei sale echipe Aston Villa, formație retrogradată în liga secundă a Angliei (Championship), la finalul sezonului 2015-2016.

„Vreau să joc fotbal din nou. I-am anunțat deja pe cei de la Aston Villa că vreau să fac cu ei pregătirea premergătoare următorului sezon. Evident, Aston Villa rămâne pentru mine principala opțiune. Fizic, mă simt aproape la fel ca înainte să mă retrag”, a spus Petrov, citat de Daily Star.

Stilian Petrov a fost nevoit să renunțe la fotbal în mai 2013, la un an și două luni după ce a fost diagnosticat cu leucemie acută, o formă gravă de cancer a sângelui. În toamna anului 2014 însă, bulgarul a învins boala și, imediat, a revenit pe terenul de fotbal, la echipa de amatori Wychall Wanderers.

Stilian Petrov și-a început cariera la ȚSKA Sofia, în 1996, după care a mai jucat la Celtic Glasgow și Aston Villa, fiind și căpitan al echipei.

Petrov a fost, de asemenea, liderul echipei naționale a Bulgariei, reprezentativă pentru care a adunat 106 selecții și a marcat 8 goluri, în perioada 1998-2013.

Mediafax

Parteneri
Liderii ruși, FĂCUȚI PRAF de românul care reprezintă SUA la ONU: „Invadarea Ucrainei a fost un eșec strategic”
Mediafax
Așa tată, așa fată! Ce reușită a bifat fiica lui Gabi Tamaș, la 2 zile după ce fotbalistul a câștigat Survivor 2026
Cancan.ro
Ce-și amintesc legendele tenisului mondial despre „nebuniile” lui Năstase: „Era insuportabil. Oamenii veneau să-l vadă ca să-l fluiere”
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Câți bani face Andreea Bostănică din TikTok. „Regina TikTok-ului” a arătat sumele, iar fanii au rămas cu gura căscată: „30.000 de dolari doar într-o zi”
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. – L-am avertizat pe fiu-miu să nu se căsătorească cu o orăseancă..
Râzi cu lacrimi
Locuri incredibile: Unde se află muntele care unește marea cu cerul?
Descopera.ro
3x3-4x2=? Cum a răspuns Gabi Tamaș la întrebarea profesoarei Loredana de la Survivor. Tu știi cât face?
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
După 12 ani de absență, seria se întoarce
Go4Games
Cea mai mare flotă auto din istoria Campionatului Mondial de Fotbal. Vor fi folosiți inclusiv roboți de partulare
Promotor.ro