Cristi Balaj a avut o reacție neașteptată după ce Dan Șucu a devenit patron la Genoa.
Miercuri, a fost oficializat faptul că Dan Șucu a achitat 45 de milioane de euro pentru 77% din acțiunile clubului Genoa.
Cristi Balaj a declarat că se bucură pentru faptul că Dan Șucu a ajuns patron la o echipă precum Genoa. Totodată, în spirit de glumă, președintele celor de la CFR Cluj a spus că îi dorește succes lui Șucu în campionatul italian, însă nu și în cel românesc.
„Îi doresc succes lui Dan Șucu. Mă bucur pentru el. Dacă o să și demonstreze, cu atât mai mult. Auzisem că vrea să investească la un club din străinătate. Atât cât îl cunosc, mi-a lăsat impresia că este un om care știe ce face. Dar, în fotbal, sunt multe detalii care sunt importante și care contează. Nu pot decât să-i doresc succes în campionatul Italiei, nu și în cel românesc (n.r. râde)”, a declarat Cristi Balaj, în exclusivitate, pentru ProSport.
„Este o mare onoare și o mare responsabilitate să devin acționar majoritar la Genoa. Să gestionezi un club de fotbal nu înseamnă doar o afacere. E ceva ce necesită o pasiune autentică pentru acest sport și un angajament față de fanii care trăiesc pentru aceste culori.
Dacă e să vorbim despre planul meu, aș vrea să spun că vreau să încep o colaborare între Genoa și cluburile din Estul Europei, printre care și Rapid București. Cu siguranță vom vedea mulți tineri italieni care își vor începe carierele în aceste cluburi. Și nu vor juca doar în campionatele naționale, ci și în Cupe sau cupele europene.
Totodată, cei mai talentați jucători din aceste țări vor avea ocazia să îmbrace tricoul celor de la Genoa, într-unul dintre cele mai puternice campionate din lume, așa cum este cel din Italia.
Viața și cariera profesională m-au învățat că cele mai importante rezultate se obțin prin munca de echipă, la toate nivelurile. Asta mă face să înțeleg importanța implicării fanilor în viața clubului și cât de importat e să vadă că rezultatele sunt la nivelul așteptărilor.
În plus, văd mulți tineri lucrând în club. Asta mă face foarte fericit. Chiar dacă am peste 60 de ani, cred că pot contribui cu experiența și energia mea la atingerea unor obiective mărețe. Dragi genovezi, abia aștept să văd pe stadion. Hai, Genoa!”, a transmis Dan Șucu, printr-un mesaj în italiană, postat pe site-ul oficial al celor de la Genoa.