Acasa » Fotbal Extern » Campionate Externe » Serie A » Cristiano Bergodi rupe tăcerea după luni bune și vorbește din Italia despre dispariția legendarului Toto Schillaci. Amintiri fabuloase din duelurile cu fostul star al naționalei Italiei: „În careu era mortal! Ca un șarpe!” Cum au ajuns să fie adversari și în Japonia. EXCLUSIV

Cristiano Bergodi rupe tăcerea după luni bune și vorbește din Italia despre dispariția legendarului Toto Schillaci. Amintiri fabuloase din duelurile cu fostul star al naționalei Italiei: „În careu era mortal! Ca un șarpe!” Cum au ajuns să fie adversari și în Japonia. EXCLUSIV

Andrei Preotu
18 sept. 2024, 18:26, Serie A
Cristiano Bergodi rupe tăcerea după luni bune și vorbește din Italia despre dispariția legendarului Toto Schillaci. Amintiri fabuloase din duelurile cu fostul star al naționalei Italiei: „În careu era mortal! Ca un șarpe!” Cum au ajuns să fie adversari și în Japonia. EXCLUSIV

Dispariția lui Salvatore Schillaci la doar 59 de ani l-a marcat profund și pe Cristiano Bergodi, fostul său adversar din campionatul Italiei. După luni bune, tehnicianul plecat de la Rapidul lui Dan Șucu a rupt tăcerea pentru ProSport, vorbind despre atacantul care a scris istorie la Campionatul Mondial din 1990.

Cristiano Bergodi regretă dispariția lui Schillaci, considerând că acesta era „ca un șarpe” în careu, pe vremea când Italia a avut printre cele mai valoroase reprezentative din Europa.

Toto Schillaci a câștigat patru trofee în carieră! Cu Juventus, acesta a cucerit Cupa UEFA (n.n. azi Europa League), dar și Cupa Italiei. Apoi, a luat Cupa UEFA și ca jucător al celor de la Inter, la care se adaugă titlul în Japonia cu Jubilo Iwata.

Cristiano Bergodi, amintiri fabuloase în ziua în care Italia l-a pierdut pe legendarul Toto Schillaci: „În careu era ca un șarpe!”

Decesul lui Toto Schillaci este o adevărată dramă pentru fotbalul italian, în condițiile în care acesta a strălucit mai ales la Cupa Mondială din urmă cu 34 de ani.

De altfel, Toto Schilacci a fost la un pas să câștige în acea perioadă „Balonul de Aur”, după ce reușise să marcheze șase goluri la turneul final din 1990. În cele din urmă, trofeul a fost cucerit de legendarul Lothar Matthaus, fost jucător și el în Serie A și campion mondial cu Germania.

Cristiano Bergodi nu poate uita calitățile extraordinare ale lui Toto Schillaci, care nu ierta atunci când se afla în careul advers.

„Toto a fost un atacant extraordinar de bun în careu! Era și rapid. În afara careului puteai să-l oprești, dar în careu era mortal, ca un șarpe!

Tristețea este una profundă astăzi, pentru că a fost cel mai cunoscut jucător din lume după Cupa Mondială din 1990. Era o persoană deosebită, una foarte simplă și umilă”, și-a adus aminte Cristiano Bergodi, pentru ProSport.

Cum a ajuns Cristiano Bergodi să fie adversarul lui Toto Schillaci în Japonia: „Primul din Italia care a jucat acolo!”

Cristiano Bergodi și Toto Schillaci n-au fost adversari doar în Italia. Cei doi s-au întâlnit și după 1990, atunci când fostul golgheter s-a transferat la Jubilo Iwata. A fost ultima echipă din cariera celui care a plecat dintre noi pe 18 septembrie 2024.

„Eu l-am întâlnit când juca la Juve, dar și la Inter. De asemenea, am fost adversari și când era la Jubilo Iwata, într-un turneu pe care l-am făcut acolo cu Lazio.

Președintele nostru din acea perioadă (n.n. Sergio Cragnotti) și-a dorit să facem cantonamentul din vară în Japonia și așa am ajuns să-l întâlnesc iar. Țin minte că Toto a fost primul jucător din Italia care s-a dus să joace în Japonia”, a completat fostul antrenor al Rapidului.

La Jubilo Iwata, Toto Schillaci s-a descurcat grozav, izbutind să marcheze nu mai puțin de 58 de goluri între 1994 și 1997.

Duel pentru minge între Cristiano Bergodi și Toto Schillaci. Fostul antrenor al Rapidului a fost printre cei mai buni fundași din Serie A

El nu a fost precum Maradona și Baggio, zeii din acea perioada care au făcut opere de artă. Nu a fost niciodată inclus în clasamentul celor mai mari fotbaliști din istorie. Dar a reușit ceva ce puțini pot realiza: a fost omul în care s-a regăsit întreaga Italie într-o vară de neuitat, irepetabilă. Toto Schillaci ne-a făcut să visăm, iar pentru asta îi vom fi veșnic recunoscători” – Gazzetta dello Sport

  • 26 de goluri a înscris Toto Schillaci în tricoul lui Juventus