Acasa » Fotbal Extern » Campionate Externe » Guardiola a „stricat” ordinea germană! Nemții se tem că vor merge la Mondial fără o vedetă. Low a primit ultimatum

Guardiola a „stricat” ordinea germană! Nemții se tem că vor merge la Mondial fără o vedetă. Low a primit ultimatum

O problemă neașteptată ține capul de afiș în aceste zile, în Germania. Cu câteva luni înainte de primul meci de la Mondialul brazilian, selecționerul Joachim Low se confruntă cu un ultimatum din partea unui dintre cei mai importanți jucători ai "Mannschaft-ului". Philip Lahm, reprofilat de Guardiola în rolul de închizător "regista" la Bayern, vrea să fie folosit pe acest post și la națională și îi cere antrenorului german să ia măsuri în cel mai scurt timp.
Guardiola a "stricat" ordinea germană! Nemții se tem că vor merge la Mondial fără o vedetă. Low a primit ultimatum

O problemă neașteptată ține capul de afiș în aceste zile, în Germania. Cu câteva luni înainte de primul meci de la Mondialul brazilian, selecționerul Joachim Low se confruntă cu un ultimatum din partea unui dintre cei mai importanți jucători ai „Mannschaft-ului”. Philip Lahm, reprofilat de Guardiola în rolul de închizător „regista” la Bayern, vrea să fie folosit pe acest post și la națională și îi cere antrenorului german să ia măsuri în cel mai scurt timp.

„Găsescu destul de interesant să ies din rutina în care intrasem jucând pe același post, de fundaș dreapta. Este o provocare să evoluez în linia mediană. Așa, am ocazia de a jucat mai multe mingi. Ca fundaș dreapta am văzut deja toate situațiile posibile, nu mă mai simt provocat deloc”, a explicat Lahm de ce dorește reprofilarea și la națională.

Fotbalistul lui Bayern i-a transmis lui Low și data-terminus la care trebuie stabilit rolul său în naționala Germaniei: nu mai târziu de turneul de pregătire din luna mai, care va avea loc în Tirolul de Sud, Austria.

Bild scrie că problema s-ar putea naște din dorința lui Low de a-l avea pe Lahm ca fundaș dreapta la Mondialul din Brazilia, deoarece nu este adeptul reprofilării jucătorilor, ci un tehnician care mizează doar pe fotbaliști obișnuiți cu posturile lor. Și totuși, din cauza problemelor pe care le au jucători ca Sami Khedira sau Ilkay Gundogan, fotbalistul lui Bayern poate prinde în cele din urmă lotul ca mijlocaș la închidere, dar rămâne de văzut dacă Low va trece peste principiile sale.

Parteneri
Surpriză uriașă la Roland Garros. O jucătoare poloneză o elimină pe cea 22-a favorită
Mediafax
Ce arată analizele toxicologice în cazul lui Vlad Verdeș, tânărul care și-a înjunghiat mortal tatăl polițist. Martorii spuneau că e posedat!
Cancan.ro
Nopți albe în nordul Capitalei din cauza avioanelor. CNAB: „Aeroportul Băneasa are program de 24 de ore”
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Cum arată acum Sânziana Buruiană, după 11 ani de alăptat fără oprire. Care este motivul pentru care nu a stopat procesul: Nu renunțăm momentan
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. Bulă cel timid își ia inima în dinți: – Bubulino, pot să ies cu băieții la o bere?
Râzi cu lacrimi
Baiae, Las Vegas-ul scufundat al Romei. Orașul unde elitele își ascundeau viciile
Descopera.ro
Pensii mai mici cu 480 lei, de la 1 ianuarie 2027. Care sunt pensionarii din România afectați și care este condiția
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
Oficial: Data de lansare pentru GTA VI rămâne neschimbată
Go4Games
YUGO, readus la viață de un sârb care a studiat în România. Primul model: un hibrid mai ieftin decât Dacia
Promotor.ro