„Extratereștrii” vânează fundași

În ultimii ani, Barcelona a fost în căutarea unui partener valoros în centrul defensivei pentru Puyol. Ultima soluție găsită în această vară este Cigrinski, de la Șahtior. În 2003, catalanii l-au găsit pe Marquez, dar prestațiile inconstante ale mexicanului i-au obligat să caute în continuare. A urmat o campanie de forță, care a dus în final la achiziții totale în ultimii trei ani de 77,5 milioane de euro, din care doar investiția de 5 milioane făcută în tânărul Pique a dat randamentul scontat. În acest interval, prin centrul defensivei „blaugrana" au trecut Milito (18 milioane), Thuram (5), Caceres (16,5) sau Henrique (8). Pe ultimul, catalanii l-au adus de la Palmeiras, deși nu evoluase decât în cinci jocuri în șase luni. Jucătorul în care catalanii își pun acum speranțele pentru alcătuirea unui cuplu de fundași centrali redutabil este ucraineanul Cigrinski. Fostul elev al lui Mircea Lucescu de la Șahtior a fost cumpărat de Barcelona în vară cu 25 de milioane de euro.
„Extratereștrii" vânează fundași

În ultimii ani, Barcelona a fost în căutarea unui partener valoros în centrul defensivei pentru Puyol. Ultima soluție găsită în această vară este Cigrinski, de la Șahtior.

În 2003, catalanii l-au găsit pe Marquez, dar prestațiile inconstante ale mexicanului i-au obligat să caute în continuare. A urmat o campanie de forță, care a dus în final la achiziții totale în ultimii trei ani de 77,5 milioane de euro, din care doar investiția de 5 milioane făcută în tânărul Pique a dat randamentul scontat. În acest interval, prin centrul defensivei „blaugrana” au trecut Milito (18 milioane), Thuram (5), Caceres (16,5) sau Henrique (8). Pe ultimul, catalanii l-au adus de la Palmeiras, deși nu evoluase decât în cinci jocuri în șase luni. Jucătorul în care catalanii își pun acum speranțele pentru alcătuirea unui cuplu de fundași centrali redutabil este ucraineanul Cigrinski. Fostul elev al lui Mircea Lucescu de la Șahtior a fost cumpărat de Barcelona în vară cu 25 de milioane de euro.

100 de milioane de euro este clauza de reziliere a lui Cigrinski la Barcelona

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]
Parteneri
Mărturisirea incredibilă a lui David Popovici, după aurul de la Paris
Mediafax
Cu ce se ocupă acum pensionarul de pe Transfăgărășan? Incidentul deosebit de GRAV care l-a retrogradat din funcție. Avem detalii 💣
Cancan.ro
Cât a plătit un turist pentru 4 nopți în Costinești, lângă Nibiru. Camera i-a surprins pe internauți
Adevarul.ro
Marius Măldărăşanu a susţinut că Andrei Nicolescu a încercat să-l păcălească, iar preşedintele lui Dinamo i-a dat replica: ”Asta a fost istoria”
Orangesport
Cum arăta Bianca Drăgușanu când a apărut prima dată la tv, la emisiunea „Din Dragoste”. Nu avea nicio operație estetică
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Râzi cu lacrimi
Un studiu, în premieră, dezvăluie că doar o oră în plus de somn îi ajută pe studenți să aibă note mai bune
Descopera.ro
650 lei amendă pentru toți pietonii din România care fac acest lucru în timp ce traversează strada, pe zebră. Mulți consideră că este un gest normal, dar legea spune altceva
Cancan.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Ciao.ro
Pisicile războinice cuceresc acest joc
Go4Games
Afecțiuni medicale din cauza cărora șoferii pot ajunge la închisoare. Problema e tratamentul, nu boala
Promotor.ro