Derby-ul lui Mane şi Salah! Liverpool bate Chelsea, egipteanul marchează un gol fabulos şi "cormoranii" revin pe primul loc în Premier League. Programul până la final

Duminică, 20:32 7196 afişări Campionate Externe

Liverpool a câştigat duelul cu Chelsea, scor 2-0, şi continuă lupta la titlu în Premier League cu Manchester City. Echipa pregătită de Pep Guardiola a câştigat cu 3-1 pe terenul celor de la Crystal Palace, dar rămâne pe locul doi, cu un meci mai puţin.

Fanii celor de la Liverpool au pregătit o coregrafie specială pentru derby-ul cu echipa londoneză, pe toată tribuna, pentru cei aproape 30 de ani de la ultimul titlu câştigat. Se întâmpla în sezonul 1989-1990, iar de atunci, fanii cormoranilor s-au bucurat de câştigarea a trei FA Cup, patru Cupe ale Ligii, dar şi o Ligă a Campionilor şi o Cupă UEFA.

Cele două echipe au intrat la egalitate la cabine, scor 0-0. În repriza secundă, senegalezul Sadio Mane a deschis scorul după şase minute, în urma unei faze spectaculoase. Golul serii a fost marcat de Mohamed Salah, cu un şut cu stângul de la aproximativ 35 de metri.

Cu 85 de puncte, Liverpool este lider în Premier League, la două puncte de Manchester City. Şansele echipei lui Klopp la un titlu istoric depind de un pas greşit al ”cetăţenilor”.