Derby nebun în Turcia! Fener a câștigat duelul cu Beșiktaș după o partidă cu două penalty-uri și cinci eliminări

Meci absolut nebun în Turcia. Derby-ul dintre Fenerbahce și Beșiktaș din etapa a șasea a campionatului Turciei a avut de toate: cinci eliminari, două penalty-uri și trei goluri.

Gazdele de la Fenerbahce au deschis scorul în minutul 20, dintr-un penalty executat de Giuliano. Ricardo Quaresma a fost eliminat în minutul 43, dar până la pauză s-a refăcut egalitatea numerică după ce și Neto a primit cartonașul roșu.

Derby-ul s-a reaprins pe final când au urmat alte eliminări și încă două goluri. Ma întâi, Hutchinson i-a lăsat pe cei de la Beșiktaș în nouă oameni, în minutul 85, iar Janssen a majorat diferența pentru Fener un minut mai târziu, tot din penalty. La faza imediat următoare, în minutul 87, Babel a marcat pentru Beșiktaș. Koybasi, de la Fenerbahce, a primit și el cartonașul roșu în minutul 88, deși intrase pe teren cu 13 minute mai devreme. Ultimul eveniment notabil s-a petrecut în minutul 90+6 atunci când Özyakup a primit al doilea cartonaș galben și a fost și el eliminat.

Chiar dacă a pierdut meciul, Beșiktaș a rămas pe locul secund în clasament, cu 13 puncte. Fenerbahce a urcat pe locul 3 grație acestei victorii cu 2-1 și are acum 11 puncte. Liderul Turciei este Galatasaray, cu 13 puncte.