Laurențiu Reghecampf a fost întotdeauna un antrenor dur care pune preț pe antrenamentele fizice. Cheia succesului a fost, mai mereu, preparatorul fizic Thomas Neubert.
Dar au fost și momente de cumpănă, mai ales când Reghe a ajuns la Al Hilal, în Arabia Saudită acum mai bine de 10 ani.
Florin Tene, antrenorul cu portarii din acea vreme a staff-ului tehnic condus de Reghecampf, a venit cu niște dezvăluiri interesante din intervalul petrecut în Golf.
„La Al-Hilal, erau jucători care câștigau şi de zece ori mai mult decât antrenorul. Ei sunt foarte bogați. Reghe ştie, dacă ai pierdut acolo vestiarul, te-ai curățat. Acolo nu există aşa ceva.
Începuse Neubert cu antrenamentele lui foarte grele, cu antrenamentele nemțești, începuse să-i cheme dimineața la antrenamente. Acolo, nu există antrenament dimineața. Jucătorii acolo se culcă noaptea târziu, la 02:00, la 03:00, iar noi îi trezeam la 08:00, ca să-i chemăm la antrenament.
A venit un jucător la noi şi ne-a zis: Dacă mai continuați așa, sunteți pa. Reghe s-a speriat, a schimbat antrenamentele, Neubert a renunțat la ale lui, de la 45 de minute a ajuns să facă doar 30 de minute. Trebuie să te orientezi puțin, asta e Arabia Saudită“, și-a amintit Florin Tene la Orange Sport.
Marea eroare comisă de Reghecampf atunci că a crezut că metodele sale, cele care au dat rezultate la Steaua, vor funcționa și în lumea arabă.
În mai 2014 Reghe a semnat un contract pe două sezoane cu formația Al-Hilal din prima ligă a campionatului din Arabia Saudită.
După cinci luni de la semnarea contractului, a ajuns cu echipa arabă în finala Ligii Campionilor AFC 2014, pierzând într-o dubla manșă cu echipa australiană Western Sydney Wanderers. A părăsit pe Al Hilal pe 15 februarie 2015 după ce a pierdut finala Cupei Prințului Arabiei Saudite.