City e la pământ! După ce Aguero n-a mai marcat de 623 de minute, "cetăţenii" au căzut pe 4 în Premier League, chiar înainte de derby-ul cu United

7 apr 2015 1572 afişări Campionate Externe

Înainte de derby-ul de duminică cu Manchester United, Manchester City e la pământ. Cetăţenii lui Pellegrini au pierdut luni, scor 1-2, cu Crystal Palace şi au cedat deja 20 puncte în 2015, coborând până pe 4 în clasament

Anul 2015 a început slab pentru Manchester City. Doar în ianuarie, cetăţenii au pierdut nouă din cele 15 puncte puse în joc, iar distanţa faţă de liderul Chelsea se mărea progresiv, chiar dacă nici londonezii nu aveau un parcurs imaculat. Problemele lui City s-au cronicizat, iar echipa lui Manuel Pellegrini nu a reuşit să mai lege două victorii consecutive din februarie! Eşecuri cu Liverpool, Burnley şi Crystal Palace, toate în deplasare, au dus-o pe campioana de anul trecut până pe locul 4, la două puncte de locul secund, Arsenal, şi la nouă puncte de liderul Chelsea, care are şi un meci în minus.

Luni seară, City a suferit din nou, cedând cu 2-1 pe terenul lui Crystal Palace. E drept, campionii en-titre au fost dezavantajaţi şi de arbitraj, primul gol, marcat de Glenn Murray, fiind dintr-o poziţie de ofsaid. Mai mult, arbitrul Michael Oliver nu i-a acordat lui City un penalty în repriza secundă, la un henţ clar făcut în careu de Delaney. Până la urmă, forma catastrofală prin care trec Dzeko (6 goluri în 31 de meciuri în acest sezon) sau Aguero (fără gol de 623 de minute în Premier League) s-a dovedit decisivă, iar City nu şi-a revenit. Chiar înainte de derby-ul de duminică (ora 18:00, Eurosport) cu Manchester United, unul şi mai special, în condiţiile în care diavolii au trecut peste City în clasament. Chiar dacă cu doar un punct!