Ce se întâmplă când unul dintre cei mai buni fundaşi din lume pasează spre portar? Iese un autogol antologic. VIDEO | Hummels s-a făcut de râs, dar a fost salvat de arbitru

30 ian 2016 7583 afişări Campionate Externe

Mats Hummels a marcat un autogol de povestit nepoţilor în meciul pe care Borussia Dortmund l-a câştigat cu Infolstadt, scor 2-0, în etapa a 19-a din Bundesliga. Fundaşul german a avut, însă, noroc şi execuţia sa nefericită nu a mai contat, după o greşeală mare a arbitrului de centru.

O pasă nefericită în spate, în minutul 65, s-a transformat în unul dintre cele mai neplăcute momente din cariera fundaşului de 27 de ani. La o fază normală de joc, Hummels s-a decis să paseze în spate, spre portarul Burki, dar a lovit mingea prea tare şi a trimis-o peste goalkeeper-ul Borussiei Dortmund, ieşit mult din poartă. Balonul a ajuns în plasă, dar internaţionalul german a fost salvat de decizia greşită a arbitrului Guido Winkmann, care a dictat fault în atac.

VEZI AICI AUTOGOLUL INCREDIBIL AL LUI HUMMELS

La 12 minute de la autogolul antologic al lui Hummels, Borussia a deschis scorul prin golgheterul Aubameyang, iar în minutul 86 acelaşi atacant gabonez a marcat şi golul de 2-0, asigurând victoria pentru echipa lui Thomas Tuchel, care rămâne pe locul al doilea în Bundesliga, cu 44 de puncte, cinci mai puţine decât liderul Bayern.