Borussia Dortmund, umilită de Bayern în ”Der Klassiker”! Campioana Germaniei nu a avut milă de marea rivală şi a preluat primul loc în Bundesliga

6 apr 2019 3169 afişări Campionate Externe

Bayern Munchen a câştigat clar duelul cu rivala Borussia Dortmund, scor 5-0, şi a revenit pe primul loc în Bundesliga, cu 64 de puncte, cu unul mai mult faţă de marea rivală.

Campioana Germaniei a început bine partida şi a deschis scorul în minutul 10 prin Mats Hummels, fostul jucător al lui Dortmund. Robert Lewandowski, un alt fost jucător al acestora a punctat şapte minute mai târziu, iar Javi Martinez (41) şi Serge Gnabry (43) au stabilit scorul pauzei, 4-0 pentru Bayern. Lewandowski a reuşit ”dubla” cu reuşita sa din minutul 89 şi a închis tabela.

VIDEO CU GOLURILE DIN BAYERN MUNCHEN - BORUSSIA DORTMUND

Bayern Munchen este la şase meciuri distanţă de un nou titlu de campioană, după ce a câştigat ultimele şase ediţii ale campionatului Germaniei. Ar fi titlul cu numărul 29 din vitrina bavarezilor.