Benfica a făcut scorul sezonului în Europa. Culmea, la pauză era "doar" 3-0

11 feb 2019 195 afişări Campionate Externe

Benfica Lisabona s-a impus cu un scor inedit, 10-0, în faţa echipei Nacional Madeira, în runda 21 din prima ligă portugheză.

Echipa condusă de Bruno Lage a deschis scorul încă din primul minut al jocului, prin Grimaldo. Până la pauză, internaţionalul elveţian Seferovic a reuşit "dubla" şi s-a intrat la cabine cu scorul de 3-0. Gazdele au deschis scorul încă din primul minut al jocului, prin Grimaldo.

În actul secund, gazdele au impresionat şi au înscris pe bandă rulantă în poarta celor de la Nacional. Joao Felix, Pizzi, Ferro, Dias, Rafa Silva şi Jonas, cu o dublă, au dus scorul la 10-0. A fost pentru prima dată din 1965 când o echipă din primul eşalon portughez înscrie acest număr de goluri într-un meci.

După acest rezultat, Benfica rămâne pe locul 2, cu 50 de puncte şi un golaveraj 57-20. Pe primul loc este Porto, cu 51 de puncte, iar podiumul e completat de Braga, cu 49 de puncte. De partea cealaltă, Nacional e pe poziţie retrogradabilă, 16, cu doar 20 de puncte acumulate.