Barcelona s-a distrat cu Espanyol și s-a impus cu 5-0! Dembele a debutat cu pasă de gol, Messi a marcat de trei ori

• Publicat:
  • Actualizat:

Barcelona a urcat pe primul loc în La Liga după ce a învins fără drept de apel pe Espanyol. Echipa lui Valverde s-a impus cu 5-0 în meciul disputat pe Camp Nou și chiar dacă Messi a reușit un hat-trick, toți ochii au fost ațintiți spre Dembele.

Cel mai important transfer realizat de Barcelona în această vară, jucătorul în vârstă de 20 de ani venit de la Borussia a fost trimis în teren în minutul 68 și și-a marcat debutul în tricoul blaugrana cu o pasă decisivă la golul lui Suarez din minutul 90.

Messi a marcat de două ori până la pauză (min. 26, min. 35), a completat hat-trick-ul în minutul 67, Pique a înscris golul de 4-0 în minutul 87, iar Suarez a stabilit scorul final din pasa lui Dembele.

În urma acestui rezultat, Barcelona a urcat pe primul loc în clasament cu maximum de puncte după trei etape. Sevilla se află pe locul secund cu 7 puncte, însă Real Sociedad ar i-ar putea depăși pe andaluzi dacă învinge echipa lui Pantilimon și Andone. Deportivo La Coruna – Real Sociedad se joacă astăzi, ora 13:00, iar în eventualitatea unei victorii Sociedad îi va egala pe cei de la Barcelona în fruntea clasamentului.

Real Madrid se află abia pe locul 6, cu cinci puncte, după o victorie și două remize în primele trei runde.