Barcelona face tot posibilul pentru a mări avansul faţă de Real Madrid! Şansa de care doresc să profite catalanii în următorul meci

20 nov 2017 4825 afişări Campionate Externe

Şefii liderului din Spania, FC Barcelona, au decis să conteste cele două cartonaşe galbene încasate de Gerard Pique şi Luis Suarez în timpul meciului disputat la Leganes, câştigat cu 3-0.

Pique a fost primul care a încasat un averisment, în prima repriză a jocului cu Leganes, după ce l-a lovit pe Nordin Amrabat şi va pierde meciul de la Barcelona împotriva Valenciei, fiind suspendat.

Aceeaşi soartă o va avea şi Suarez, care a înscris de două ori împotriva lui Leganes, încheind astfel o serie de cinci meciuri fără gol marcat, după ce a fost avertizat, în a doua repriză, pentru că l-a împiedicat pe portarul Ivan Cuellar să degajeze.

"FC Barcelona va contesta cele două cartonaşe galbene pe care Gerard Pique şi Luis Suarez le-au primi în timpul victoriei cu 3-0 de la Leganés, de sâmbătă", a fost anunţul oficialilor catalani, pe contul de Twitter al clubului.

În cazul în care recursul nu va reuşi, antrenorul liderului din Spania, Ernesto Valverde, va trebui să mizeze pe Thomas Vermaelen şi Samuel Umtiti, pentru a încerca să apere avantajul de 4 puncte pe care îl are faţă de Valenica.

După 12 meciuri în Primera Division, Barcelona a strâns 34 de puncte, cu patru mai multe decât adversara de duminică şi cu 10 peste Real Madrid. Valencia-Barcelona se va disputa de la 21.45.