Are și ghinion! Gâlcă a ajuns la șapte meciuri fără victorie în Spania. Espanyol – Villarreal 2-2: echipa românului, egalată în minutul 89

Are și ghinion! Gâlcă a ajuns la șapte meciuri fără victorie în Spania. Espanyol - Villarreal 2-2: echipa românului, egalată în minutul 89

Costel Gâlcă și Espanyol au remizat pe teren propriu, scor 2-2 cu Villarreal, în etapa a 21-a din Primera Division.

Cu gândul de a obține trei puncte în săptămâna în care echipa a fost preluată de noul patron și de a opri seria neagră de șase meciuri fără înfrângere. Așa a început Espanyol meciul, iar Gâlcă a avut motive de bucurie după doar patru minute. Caicedo a luat o acțiune pe cont propriu, a trecut prin toată apărarea adversă și a deschis scorul. Oaspeții au răspuns după 20 de minute, prin Trigueiros, care a marcat cu un șut de la marginea careului de 16 metri. Până la pauză, Espanyol a avut două penalty-uri neacordate, pentru un fault la Caicedo și un henț în propriul careu al unui apărător de la Villarreal, dar tot a reușit să revină la conducere, prin Gerard Moreno, care a marcat în minutul 40, din centrarea lui Burgui.

Finalul a fost unul de coșmar pentru Gâlcă. Când se vedea deja cu trei puncte în buzunar, portarul Pau Lopez a ieșit complet aiurea pe o centrare, iar Mussachio, fundașul central argentinian a egalat din apropiere. Fotbaliștii catalani au cerut fault la portar la golul marcat de oaspeți, iar protestele vehemente au dus la eliminarea lui Gerard Moreno.

Espanyol ajunge, astfel, la al șaptelea meci consecutiv fără victorie și rămâne pe locul al 13-lea, cu 22 de puncte, doar patru peste Granada, ocupanta primului loc retrogradabil.

Espanyol Barcelona – Villarrea 2-2 (Caicedo 3, Gerard Moreno 40 / Trigueros 24, Mussachio 89)

Echipele de start:

• Espanyol: Pau Lopez – Javi Lopez, Alvaro, Enzo Roco, R Duarte – P. Diop, Jordan – Burgui, Asensio, Gerard – Caicedo
  • Villarreal: Areola – Mario, Musacchio, Bailly, J. Costa – J. Dos Santos, Trigueros, Soriano, Denis Suarez – Soldado, Bakambu

​Minutul 88: GOL Villarreal! Mussachio egalează cu două minute înaintea finalului, după o eroare a portarului Pau Lopez.

Minutul 40: GOL ESPANYOL! Gerard Moreno aduce echipa lui Costel Gâlcă în avantaj: reia din careul mic, la colțul lung, după o centrare a lui Burgui de pe partea stângă.

​Minutul 24: GOL Villarreal! Trigueros egalează cu un șut de la marginea careului de 16 metri.

Minutul 3: GOL ESPANYOL! Caicedo deschide scorul după o acțiune personală în care depășește trei fundași ai lui Villarreal!

Espanyol Barcelona o întâlnește pe Villarreal, de la 19:15, pe teren propriu, într-un meci contând pentru etapa 21.

Cu 21 de puncte strânse în primele 20 de runde, trupa lui Gâlcă se apropie îngrijorător de zona retrogradării, în acest moment catalanii având un avans de doar patru puncte față de primul loc retrogradabil (18), ocupat în prezent de Granada.

Victoria pare vitală pentru tehnicianul român, în condițiile în care Espanyol nu a câștigat niciun meci în noul an, ajungând la o serie de șase partide fără victorie (două în Cupă, în fața Barcelonei).

Misiunea catalanilor nu va fi însă deloc ușoară, în condițiile în care vor întâlni una din suprizele plăcute ale sezonului. Villarreal ocupă locul 4, cu 40 de puncte, la doar 7 în spatele liderului Atletico Madrid.