Victorie imensă pentru Arsenal! Liderul din Premier League a învins-o pe Manchester United într-o partidă cu 5 goluri

Arsenal a învins-o pe Manchester United cu scorul de 3-2 într-o partidă din runda cu numărul 21 din Premier League și a reușit să-și consolideze poziția de lider.

Arsenal a învins-o pe Manchester United cu scorul de 3-2

Trupa lui Erik ten Hag s-a avântat în atac în debutul jocului de pe Emirates Stadium, iar insistența elevilor batavului a fost răsplătită cu golul de 1-0, marcat de Marcus Rashford în minutul 17, din pasa lui Bruno Fernandes.

Arsenal a reușit egalerea 7 minute mai târziu prin Eddie Nketiah, care a trimis mingea între buturile porții apărate de David De Gea cu o lovitură de cap, după o centrare ideală a lui Granit Xhaka, stabilind și scorul pauzei.

În debutul reprizei secunde, Bukayo Saka a dus scorul la 2-1 pentru gazde, după un assist furnizat de Tomiyasu, însă „Diavolii Roșii” au restabilit egalitatea aproape imediat, prin Lisandro Martinez, care a marcat primul său gol pentru Manchester United.

Același Eddie Nketiah a dat lovitura în ultimul minut regulamentar, când a împins mingea în plasă din câțiva metri după o pasă primită din partea lui Martin Odegaard. După ce faza a fost analizată de sistemul VAR, golul a fost validat, iar cele 3 puncte au mers către „tunari”.

„Nu știu, dar nu cred că va fi mai bine decât atât. A fost un moment frumos. VAR a făcut-o mai dificilă, dar a fost electric și cu adevărat pasional. A coborî imediat împotriva acestei echipe este periculos. Am întors scorul la 2-1 și a fost exact ce s-a întâmplat la Old Trafford. Aveam controlul și ei au marcat.

A fost un moment în care, dacă nu eram pregătiți din punct de vedere emoțional, puteam să pierdem. Ceea ce face Eddie este incredibil. Speram că va putea face asta datorită felului în care este și calităților sale. Pierderea lui Gabi a fost o lovitură mare. Este o lovitură mare pierderea lui Gabi, dar Eddie răspunde într-un mod excepțional”, a spus Mikel Arteta, după meci.

În jocul din această seară a debutat pentru Arsenal singura achiziție a clubului de până acum din această perioadă de mercato, Leandro Trossard. Internaționalul belgian a fost aruncat în luptă de Mikel Arteta în minutul 82, înlocuindu-l pe Gabriel Martinelli.

30 de milioane de euro a plătit Arsenal celor de la Brighton & Hove Albion în schimbul extremei în vârstă de 28 de ani.

Echipele de start de la Arsenal – Manchester United

Arsenal: Ramsdale – White, Saliba, Gabriel, Zinchenko – Odegaard, Partey, Xhaka – Saka, Nketiah, Martinelli
Antrenor: Mikel Arteta

Manchester United: De Gea – Wan Bissaka, Varane, Martinez, Shaw – Eriksen, McTominay – Antony, Fernandes, Rashford – Weghorst
Antrenor: Erik ten Hag

Pasiunea pentru fotbal, dobândită încă de la o vârstă fragedă, nu i-a putut purta pașii spre o carieră în sportul pe care l-a îndrăgit dintotdeauna, însă l-a făcut să aleagă jurnalismul sportiv. Absolvent al Colegiului Național „Mihai Eminescu” din București, Christian Luță ... citește mai mult