26 aug 2018 3750 afişări Campionate Externe
AC Milan a condus cu 2-0 pe San Paolo, dar Napoli a reuşit o nouă "remontada". Chiricheş a fost lăsat pe bancă de Ancelotti Foto AC Milan

Napoli şi AC Milan au oferit un meci de cinci stele pe "San Paolo", în a doua etapă din Serie A. "Diavolul" a condus cu 2-0, dar trupa lui Ancelotti a revenit şi s-a impus cu 3-2.

Bonaventura a deschis scorul pentru Milan după doar 15 minute, reuşind să reducă "San Paolo" la tăcere. Calabria a majorat avantajul oaspeţilor în debutul părţii secunde, iar Gattuso părea încrezător că va debuta cu dreptul în noul sezon. Napoletanii au repetat scenariul din prima etapă, când au fost conduşi de Lazio, pe "Olimpico", dar au revenit şi s-au impus. Zielinski a redus rapid din diferenţă, cu un şut la care Donnarumma a lăsat impresia că putea face mai mult. Acelaşi Zielinski a marcat pentru 2-2 în minutul 67, reuşind să profite de o respingere slabă a lui Bakayoko şi de faptul că Donnarumma a fost prins ieşit din poartă. Ca totul să fie complet, Mertens a dus-o pe Napoli în avantaj cu zece minute înainte de final, reuşind să îndeplinească o simplă formalitate după o acţiune a lui Allan în flancul stâng. Brazilianul a trimis în faţa porţii, iar olandezul a marcat fără emoţii.

Vlad Chiricheş a fost lăsat pe bancă de Carlo Ancelotti.

Napoli şi Juventus sunt singurele echipe cu punctaj maxim în acest moment, dar mai au de jucat Atalanta, Empoli, Sassuolo, SPAL şi AS Roma. AC Milan n-a evoluat în prima etapă, meciul cu Genoa fiind amânat după tragedia din oraşul Grifonului. O bucată a podului Morandi de lângă Genova s-a prăbuşit în urmă cu circa două săptămâni, iar 39 de oameni, dintre care şi trei români, şi-au pierdut viaţa. Weekend-ul trecut au avut loc funeraliile victimelor, astfel că partidele AC Milan - Genoa şi Sampdoria - Fiorentina se vor disputa în perioada următoare.