A fost PALETTA la faza asta! Autogol de zile mari “reuşit” de AC Milan pe terenul ultimei clasate: urmaşul lui Buffon a gafat şi el | VIDEO

2 apr 2017 2156 afişări Campionate Externe

Pescara şi AC Milan au remizat, scor 1-1, în campioant, iar gazdele au obţinut un punct după ce elevii lui Vincenzo Montella au fost protagoniştii unui autogol de generic.

Pe o fază de pressing a celor de la Pescara, Paletta a fost scos în bandă de un adversar, fundaşul central a jucat la siguranţă înapoi, dar alegerea nu a fost cea mai inspirată. Donnarumma, cel considerat urmaşul lui Buffon, a fost prea sigur la faza respectivă, a ratat intercepţia balonului, iar mingea s-a scurs în poartă pentru un 1-0 surprinzător al gazdelor.

AC Milan nu a resimţit şocul prea puternic şi a reuşit să egaleze până la pauză. Deşi plecau ca mari favoriţi, oaspeţii au scos doar un punct pe terenul echipei de pe ultimul loc din Serie A, după ce nu au mai reuşit să marcheze până la finalul celor 90 de minute.