Acasa » Fotbal Extern » Andreas Brehme a fost adversarul Craiovei Maxima şi al naţionalei României la Euro ‘84. „Aveţi grijă la el, e cel mai periculos!”

Andreas Brehme a fost adversarul Craiovei Maxima şi al naţionalei României la Euro ‘84. „Aveţi grijă la el, e cel mai periculos!”

Andreas Brehme a fost adversarul Craiovei Maxima şi al naţionalei României la Euro ‘84. „Aveţi grijă la el, e cel mai periculos!”
Andreas Brehme a fost adversarul Craiovei Maxima şi al naţionalei României la Euro 1984

Fostul internaţional german Andreas Brehme, a încetat din viaţă din cauza unui stop cardiac, la vârsta de 63 de ani. Fost campion mondial cu Germania în 1990, când a transformat în finala cu Argentina (scor 1-0) penalty-ul dictat uşor în minutul 85 de arbitrul mexican Edgardo Codesal Mendez, Andi Brehme a fost adversarul Universităţii Craiova în dubla din sferturile de finală ale Cupei UEFA, în martie 1983, când Ştiinţa a eliminat echipa vest-germană şi s-a calificat în semifinalele competiţiei, după 2-3 în Germania Federală şi 1-0 pentru olteni la Craiova.

În prima manşă, Andreas Brehme marcase două goluri în victoria cu 3-2 a lui Kaiserslautern, mai fusese un autogol al lui Irimescu, nemţii conducând cu 3-0, iar pentru Ştiinţa reduseseră ecartul Geolgău şi Crişan.

Brehme a marcat o dublă contra Craiovei Maxima

Andreas Brehme a jucat şi contra naţionalei României, la Euro 1984, meci încheiat cu scorul 2-1 pentru R.F. Germania, la Lens, cu dubla lui Voeller şi golul lui Coraş.

„Pe fază defensivă, nea Tică Oţet ne-a cerut multă atenţie la incursiunile şi centrările lui Brehme. Nici n-a mişcat” îşi amintea regretatul Nae Tilihoi, despre duelul din retur cu nemţii, câştigat cu 1-0 de Universitatea, prin golul din final al lui Nicolae Negrilă. „Aveți grijă la Brehme, e cel mai periculos. Urcă mult în atac și are centrări ucigătoare! Nu-l lăsați să miște!” le transmisese Constantin Oţet, antrenorul Craiovei Maxima, jucătorilor săi la şedinţa tehnică.

Jucător versatil, a evoluat atât în bandă, cât şi în faţa apărării, excelent executant de faze fixe, Andi Brehme a evoluat la Kaiserslautern (1981-1986), Bayern Munchen (1986-1988), Inter Milano (1988-1992), Zaragoza (1992-1993) şi din nou la Kaiserslautern (1993-1998). A strâns 86 de selecţii şi 8 goluri pentru NationalMannschaft, cea mai importantă reuşită fiind în celebra finală de la Roma cu Argentina, la Coppa del Mondo 1990. A evoluat şi la Cupa Mondială din 1986 din Mexic, jucând finala contra Argentinei, scor 2-3. A obţinut şi argintul la Euro 1992, când Germania a fost învinsă în finală de Danemarca, scor 2-0.

La echipele de club, Brehme a câştigat Bundesliga cu Bayern Munchen, scudetto şi Cupa UEFA cu Inter Milano şi Cupa Germaniei cu Kaiserslautern. Ca antrenor, a activat la Kaiserslautern (2000-2002), Unterhaching (2002-2003).

Parteneri
Liderii ruși, FĂCUȚI PRAF de românul care reprezintă SUA la ONU: „Invadarea Ucrainei a fost un eșec strategic”
Mediafax
Gabi Tamaș a bătut palma cu Antena 1, după ce a câștigat Survivor 2026. La ce emisiune îl poți vedea alături de Dan Alexa
Cancan.ro
Ce-și amintesc legendele tenisului mondial despre „nebuniile” lui Năstase: „Era insuportabil. Oamenii veneau să-l vadă ca să-l fluiere”
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Câți bani face Andreea Bostănică din TikTok. „Regina TikTok-ului” a arătat sumele, iar fanii au rămas cu gura căscată: „30.000 de dolari doar într-o zi”
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. – L-am avertizat pe fiu-miu să nu se căsătorească cu o orăseancă..
Râzi cu lacrimi
Locuri incredibile: Unde se află muntele care unește marea cu cerul?
Descopera.ro
Așa tată, așa fată! Ce reușită a bifat fiica lui Gabi Tamaș, la 2 zile după ce fotbalistul a câștigat Survivor 2026
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
După 12 ani de absență, seria se întoarce
Go4Games
Cea mai mare flotă auto din istoria Campionatului Mondial de Fotbal. Vor fi folosiți inclusiv roboți de partulare
Promotor.ro