Lando Norris, victorie în Australia, în primul Mare Premiu de Formula 1 al noului sezon

Alexandru Vălu
Lando Norris, victorie în Australia, în primul Mare Premiu de Formula 1 al noului sezon
Foto: Profimedia 16.03.2025

Pilotul britanic Lando Norris a reușit să surprindă pe toată lumea și a câștigat Marele Premiu al Australiei, prima cursă din noul sezon al Formulei 1. Norris a reușit să se impună în fața olandezului Max Verstappen pe circuitul Albert Park din Melbourne.

Cursa a fost perturbată serios de ploaie, iar pilotul celor de la McLaren a reușit să îl învingă pe campionul mondial din ultimii patru ani. Pe locul trei s-a clasat un alt conațional de-al său, George Russell de la Mercedes.

Lando Norris, victorie mare în Australia, la prima cursă de Formula 1 din noul sezon

Sezonul 2025 al Formulei 1 a debutat în Australia, după ce în ultimii ani prima cursă din sezon nu s-a mai desfășurat la Antipozi. Cursa de pe circuitul Albert Park din Melbourne a fost perturbată serios de ploaie, ceea ce a creat o problemă în plus pentru piloții care au luat startul în prima cursă din noul sezon al „Marelui Circ”.

Lando Norris a plecat din pole-position și a reușit să-și mențină prima poziție și după finalul cursei. Pe locul secund s-a aflat campionul mondial din ultimii patru ani, olandezul Max Verstappen, iar podiumul a fost completat de compatriotul pilotului McLaren, George Russell, care concurează pentru Mercedes.

În turul al 44-lea, Norris şi Piastri au ieşit în decor din cauza pistei alunecoase, lucru de care a profitat Verstappen, care s-a instalat pentru scurt timp la conducere. Dacă britanicul a reuşit să revină în frunte, după un schimb de pneuri, Piastri şi-a scos cu greu monopostul din iarba de pe marginea pistei, încheind cursa pe locul al nouălea, spre dezamăgirea fanilor australieni, care sperau într-o victorie a favoritului lor.

Norris, a cincea victorie din carieră

Lando Norris a obținut a cincea victorie din cariera sa, instalându-se în fruntea clasamentului general al piloţilor, deși a avut o cursă grea din cauza ploii, iar 14 piloți au reușit să termine cursa de la Melbourne. Următorul Mare Premiu al sezonului 2025 din Formula 1 va avea loc pe 23 martie în China, la Shanghai.

Clasamentul Marelui Premiu de Formula 1 al Australiei (57 de tururi, 300,846 km):

1. Lando Norris (Marea Britanie/McLaren) 1h42:06.304
2. Max Verstappen (Olanda/Red Bull) +0.895
3. George Russell (Marea Britanie/Mercedes) +8.481
4. Alexander Albon (Thailanda/Williams) +12.773
5. Andrea Kimi Antonelli (Italia/Mercedes) +15.135
6. Lance Stroll (Canada/Aston Martin) +17.413
7. Nico Hulkenberg (Germania/Kick Sauber) +18.423
8. Charles Leclerc (Monaco/Ferrari) +19.826
9. Oscar Piastri (Australia/McLaren) +20.448
10. Lewis Hamilton (Marea Britanie/Ferrari) +22.473
11. Pierre Gasly (Franţa/Alpine) +26.502
12. Yuki Tsunoda (Racing Bulls) +29.884
13. Esteban Ocon (Franţa/Haas) +33.161
14. Oliver Bearman (Marea Britanie/Haas) +40.351

Au abandonat: Isack Hadjar (Franţa/Racing Bulls), Carlos Sainz Jr (Spania/Williams), Jack Doohan (Australia/Alpine), Fernando Alonso (Spania/Aston Martin), Gabriel Bortoleto (Brazilia/Sauber), Liam Lawson (Noua Zeelandă/Red Bull).

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]