„Lunetistul” George Pușcaș, „țintit” într-o zonă sensibilă. Cum a fost tratat în tribune atacantul naționalei | FOTO

Redactor:
Sorin Barbu

George Pușcaș și-a făcut datoria cu Belarus, în meciul pe care naționala lui Mirel Rădoi l-a câștigat cu 5-3. Atacantul naționalei a marcat un gol și a obținut lovitura de la 11 metri din care a înscris căpitanul Răzvan Marin. Selecționerul s-a gândit să-l protejeze și l-a scos de pe teren în minutul 58. Medicii au avut grijă de el în tribună.

România a câștigat cu 5-3 amicalul cu Belarus. George Pușcaș a marcat un gol pe finalul primei reprize, dar putea să mai dea unul. În minutul 19 a obținut o lovitură de la 11 metri și a vrut să execute el. S-a consultat „din priviri” cu selecționerul, iar Mirel Rădoi i-a făcut semn să-i lase balonul lui Răzvan Marin. Căpitanul a reușit să marcheze și a dus tabela la 2-0.

Pușcaș a fost scos de pe teren în minutul 58 pentru că naționala mai are încă două partide în această lună, cu Norvegia și Irlanda de Nord. Jucătorul s-a dus în tribune acuzând o lovitură. Mediciiau ajuns rapid lângă el și i-au băgat o pungă de gheață în pantaloni. După grimase a fost clar că momentul nu este foarte plăcut.

Pentru tricolori urmează meciurile cu Norvegia (15 noiembrie, Bucureşti) şi cu Irlanda de Nord (18 noiembrie, Belfast), din Liga Naţiunilor.

Mirel Rădoi, supărat că naționala a luat trei goluri

Reprezentativa României s-a impus cu 5-3, în duelul cu Belarus, după ce a avut un avantaj de cinci goluri. Selecționerul este nemulțumit că naționala a încasat trei goluri în în ultima jumătate de oră și că mai putea să primească unul, dacă portarul David Lazar nu ar fi parat o lovitură de la 11 metri.

„Cred că am câștigat o repriză și am pierdut o repriză. În prima repriză, am reușit să ne creăm situații de a marca. În partea a doua, poate și pe fondul oboselii, am primit trei goluri. Important este moralul jucătorilor pentru următoarele două partide și cred că asta este aspectul pozitiv.

Nu e dezamăgire (n.r. că am încasat trei goluri), e o problemă, mai ales că au fost luate în situații simple de joc. Au mai fost și alte situații, dar mă bucur că am văzut o reacție a jucătorilor după pierderea mingii. Dar încercăm să luăm lucrurile pozitive, dar asta nu înseamnă că vom trece cu vederea lucrurile negative.

Știu că este greu. Știu că timpul este scurt, dar va trebui să ne obișnuim, să încercăm să clădim o metnalitate puternică și din punct de vedere psihologic să ne dominăm adversarul”, a declarat Mirel Rădoi după al doilea succes pe banca naționalei.