Shkendjiuții lui Becali. Editorial tranșant al lui Andrei Trifan, după rușinea trăită de FCSB în Europa

Andrei Trifan
Shkendjiuții lui Becali. Editorial tranșant al lui Andrei Trifan, după rușinea trăită de FCSB în Europa
Foto: Sport Pictures

Aroganța se plătește. Fotbaliștii campioanei s-au făcut de râs. FCSB a fost eliminată de Shkendija, după două înfrângeri. Inevitabilul s-a produs, după o perioadă în care jucătorii lui Gigi Becali au arătat îngrozitor. În primul rând, din punct de vedere fizic. Nu știu ce le-a făcut sau ce nu le-a mai făcut Neubert, dar elevii lui Charalambous au părut storși de putere. Au pierdut aproape fiecare duel. Zero vigoare.

Apoi, individual, cei care au dus FCSB în primăvara europeană au fost de nerecunoscut. Târnovanu a comis-o la golul doi. Vali Crețu nu mai e bun nici de tumbe. Radunovic a fost depășit mai des decât în toată cariera. Mihai Popescu, nesigur. Ngezana a făcut un meci decent, dar la tur a fost penibil. Chiricheș. Îl respect prea mult pentru a-i dat acest sfat, dar vine o vreme când trebuie să te uiți în oglindă cu maximă responsabilitate. Șut a înotat, dar nu ca David Popovici. Tavi Popescu e mai bun în filmulețele virale de pe internet. Cisotti e singurul care a mișcat cât de cât, dar pe final s-a stins și el. Miculescu a fost apatic, s-a ascuns de joc. Bîrligea și Alibec au fost nuli, dar au scuza lipsei de jocuri.

FCSB iese din Liga Campionilor. Managementul lui Gigi Becali a dat faliment. A mințit și acum a plătit pentru asta. A spus că va face transferuri tari. Că va aduce fotbaliști care să-l ajute să ia cele 50 de milioane de euro de la masa bogaților. În schimb, el a fost mai preocupat să facă reduceri. În loc să păstreze o atmosferă echilibrată, i-a dat afară pe Băluță, Gele, Edjouma și Ștefănescu. Oricare dintre cei 4 ar fi putut ajuta într-o seară în care am văzut-o pe FCSB, pentru prima dată după foarte multă vreme, neputincioasă și disperată.

Nici Charalambous și Pintilii nu au mai putut face nimic. A greșit și Meme Stoica atunci când a diminuat total valoarea celor de la Shkendija. E o seară tristă. Pentru FCSB. Pentru România. Bula de săpun de anul trecut s-a spart și ne ustură ochii. Suporterii campioanei vor plânge de rușine. Ceilalți vor înțelege cât de slabe sunt și echipele lor, dacă formația care a defilat în Superliga a fost umilită de cluburi din Andorra și Macedonia. Şi veţi cunoaşte adevărul, iar adevărul vă va face liberi (Sfânta Evanghelie după Ioan). Ne-a eliberat. Suntem în iadul fotbalului european.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]
Parteneri
Vedeta baschetului francez și-a stabilit marele obiectiv pentru 2027: titlul mondial
Mediafax
Părinții Victoriei, îngenuncheați de durere lângă sicriu. Mihaela și Cazimir Ionescu, devastați după pierderea fiicei lor
Cancan.ro
Frații Tate rămân în arest. După audierea maraton de joi, instanța din Miami a amânat decizia privind eliberarea pe cauțiune
Adevarul.ro
Marius Măldărăşanu a susţinut că Andrei Nicolescu a încercat să-l păcălească, iar preşedintele lui Dinamo i-a dat replica: ”Asta a fost istoria”
Orangesport
Cum arată Elena Udrea la 52 de ani, în costum de baie. Și-a făcut o fotografie care i-a lăsat mască pe fanii săi! Arată impecabil
Ce se întâmplă, doctore?
ANALIZĂ. România are benzină şi motorină mai scumpe decât în toate ţările vecine, deşi dispune de resurse proprii importante de petrol
Economedia
BANCUL ZILEI. Bulă: – Am o boală care mă împiedică să țin dietă!
Râzi cu lacrimi
O descoperire schimbă toate planurile pentru viitoarele misiuni pe Lună
Descopera.ro
Ce au pus părinții Victoriei Ionescu pe sicriul cu trupul neînsuflețit al fiicei lor. Ți se rupe sufletul! 🥲
Cancan.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Ciao.ro
Xbox va permite transformarea jocurilor pe disc în licențe digitale
Go4Games
Mașina electrică de 20 CP care se încarcă de la soare. Are panouri extensibile și autonomie de 151 km
Promotor.ro