Acasa » Editorial » Opinia lui Vlad Măcicășan | Suporteri de telenovele. Felul în care Pufi o învinge pe Vulpița

Opinia lui Vlad Măcicășan | Suporteri de telenovele. Felul în care Pufi o învinge pe Vulpița

Vlad Măcicășan
Opinia lui Vlad Măcicășan | Suporteri de telenovele. Felul în care Pufi o învinge pe Vulpița
Cristian Balgradean (C), de la FCSB, reactioneaza dupa ce s-a accidentat in timpul meciului de fotbal contra echipei CS U Craiova din etapa a IV-a a play-off-ului Ligii 1, disputat pe Arena Nationala din Bucuresti, luni, 9 aprilie 2018. ANDREEA ALEXANDRU / MEDIAFAX FOTO

”Trădare, trădare!” Strigătul dinspre palat anunță nenorocirea ce s-a abătut peste încăperile aurite. Părcă îl și vezi pe „Pufi” scos pe ușă, în miez de noapte, îmbrăcat sumar și încercând să-și adune catrafusele aruncate de la balcon. Le îndeasă grăbit în geamantanul din care încă mai iese nisipul fin al plajei unde se afla când a fost chemat în grabă să apere grandioasa poartă.

Câțiva vecini savurează momentul. S-au spălat rapid pe ochi și privesc, de după perdea, tot ce se întâmplă în stradă. Unii chiar fac poze și se gândesc dacă să le arunce pe Facebook sau să negocieze cu tabloide ori televiziuni. Trec doar câteva minute și site-urile sunt grele de detalii despre subiectul dătător de click-uri și savurat până și de gospodinele plictisite. Ce-i drept, cazul Vulpița era cam expirat. Te și aștepți să vezi lacrimi pe vreo canapea dintr-un studiou tv, unde moderatorul ”fără suflet” răscolește subiectul până ce victima nu-și mai poate stăpânii sentimentele greu încercate. Te aștepți să vezi știri despre locul în care s-a refugiat ”nemernicul”, iar psihologi, avocați și vrăjitoare să-și dea cu părerea despre fapta regretabilă care s-a comis.

Nu s-a pus niciun moment problema că ”Pufi” ar fi un profesionist desăvârșit

Trăim într-o societate care se hrănește cu drame fabricate artificial. Am ajuns să gândim telenovelistic și când e vorba de fotbal. Acel sport care era atât de frumos, tocmai pentru că era simplu. Simplu este și acum. Un club nu a insistat sau nu a fost capabil să-și asigure continuarea colaborării cu propriul portar titular. Un alt club i-a făcut o ofertă mai bună, conform regulamentelor. Au tăcut cu toții pentru că aceleași regulamente nu pun preț pe o asemenea destăinuire, dovadă fiind și amenda penibil de mică. Nu s-a pus niciun moment problema că ”Pufi” ar fi un profesionist desăvârșit, care să apere până la epuizare culorile clubului al cărui echipament îl îmbracă. Asta nu s-a luat în calcul, ci doar faptul că s-a vândut ”dușmanului”.

Restul dramatizării s-a născut din dragostea românului pentru telenovela.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]
Parteneri
Aici trăiesc BOGAȚII! Care este orașul spaniol care a întrecut Londra și Paris pe piața imobiliară de lux
Mediafax
Lavinia Pescobar a fost DATĂ AFARĂ din nou. A terminat-o cu taverna lui Pescobar. Cu ce se ocupă acum, după ce a rămas din nou fără job
Cancan.ro
Greșeala cumplită din 1941, repetată de Armata Română? Un general NATO acuză: „La parade dă bine, pe front ar fi dezastru”
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Apariție senzuală în costum de baie a unei vedete celebre! Fanii au umplut internetul de complimente. Arată mai bine ca-n tinerețe
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Am 71 de ani și sunt căsătorit cu o femeie de 30!
Râzi cu lacrimi
Manualele de biologie s-au înșelat: Oamenii de știință au descoperit cum crește, de fapt, părul uman
Descopera.ro
Alexandru Nițu a fost dat dispărut pe 28 iunie 2026. IREAL unde a fost găsit după două săptămâni
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
World of Tanks își unește forțele cu universul Far Cry
Go4Games
Japonezii lansează „transportul public” spre Lună. Primul „autobuz” selenar va decola în mai puțin de 4 ani
Promotor.ro