Fostul mare boxer englez Ricky Hatton, decedat pe 14 septembrie, a fost înmormântat în Manchester. La funeralii au participat multe vedete, inclusiv Liam Gallagher de la Oasis.
Fosta iubită a legendei boxului, Claire Sweeney, a plâns în gogote la înmormântarea fostului mare boxer, iar Liam Gallagher de la Oasis a fost văzut atingând sicriul de mai multe ori.
Înmormântarea lui Ricky Hatton a strâns pe străzile din Manchester și la catedrala din oraș zeci de mii de oameni. Au fost de față puzderie de vedete, printre care fostul boxer profesionist și campion mondial al greilor Tyson Fury, solistul trupei Oasis, Liam Gallagher, fostul fotbalist englez Wayne Rooney și soția, dar și multe alte personalități.
Sweeney, care a avut o relație cu „The Hitman” timp de opt luni anul trecut, a plâns aproape în permanență, fiind foarte emoționată mai ales în momentul în care cortegiul funerar a intrat în Catedrala din Manchester.
De asemenea, Liam Gallagher a adus un ultim omagiu atingând de mai multe ori sicriul, când acesta a fost pus înapoi în dric, după slujba funestă.
Fury, „Regele Țiganilor” cum el însuși s-a denumit, a fost flancat de starurile „familiei regale a boxului britanic”, Tony Bellew și Frazer Clarke, umăr la umăr, așa cum făceau pe vremea când se îngrămădeau în jurul ringurilor de box, dar de această dată mult mai triști.
Nu au lipsit de la eveniment fostul jucător de cricket Freddie Flintoff, vedeta de telenovele Bruce Jones sau starul TV Calum Best. Aceștia și mulți alții au încercat să-l consoleze pe fiul celui decedat.
„Niciodată un tată și un fiu n-au avut atâtea în comun. L-am admirat pe tatăl meu în fiecare aspect al vieții. Toate acestea au fost alimentate de dragostea pe care am avut-o și o voi avea mereu pentru el.
Nu pot explica cât de mult o să-mi fie dor de tine, tată. Nu pot să cred că nu vom crea amintiri noi împreună. Dar pe cele pe care le am le voi prețui pentru totdeauna”, a spus, cu ochii în lacrimi și dărâmat de durere, Campbell Hatton, potrivit The Sun.
Procesiunea funerară a început în fața unui pub-ului local, Cheshire Cheese, aproape de casa lui Ricky din Hyde. Un Reliant Regal de culoare galbenă s-a aflat pe platforma mașinii mortuare, alături de absolut toate trofele câștigate de-a lungul timpului de fostul mare boxer.
Antrenorul de box Nigel Travis a fost, de asemenea, văzut astăzi la slujbă, alături de celebrul dansator Mark „Bez” Berry. Promotorul irlandez de box Barry McGuigan a sosit și el înainte de slujbă, împreună cu fiul său, Shane. Fostul antrenor de box al lui Hatton, Billy Graham, a fost și el fotografiat.
Hatton a fost unul dintre marii fani ai celebrului sitcom „Only Fools and Horses” („Doar nebuni și cai”) și a făcut tot ce i-a stat în putință pentru a cumpăra unul dintre vehiculele originale cu trei roți, pentru 4.000 de lire sterline.
Fratele lui Ricky, Matthew, a făcut parte din cortegiu, dar a încercat să fie cât mai discret. Procesiunea a trecut pe lângă sala lui de sport și AO Arena, înainte de a ajunge la Catedrala din Manchester.
Din traseu nu putea lipsi o oprire la stadionul lui Manchester City, echipa pe care Ricky a iubit-o aproape la fel de mult ca boxul. De altfel, echipa sa i-a adus un omagiu în weekendul în care Ricky a trecut în neființă, înainte de victoria cu 3-0 asupra rivalei locale, United, pe Etihad.
De asemenea, în ziua înmormântării, în tribune trona un banner imens cu poza celui dispărut și mesajul „Campionul poporului”.