Acasa » Diverse » Ce pensie are un maior în rezervă și mare campion al României: „Mi-e și rușine să spun!”

EXTRA Ce pensie are un maior în rezervă și mare campion al României: „Mi-e și rușine să spun!”

Ce pensie are un maior în rezervă și mare campion al României: „Mi-e și rușine să spun!”
Sursa: MEDIAFAX FOTO

În cadrul unui interviu acordat recent, un fost mare campion al României, mijlocaș legendar la Steaua, a dezvăluit ce pensie încasează lunar de la statul român.

Ajuns la vârsta de 71 de ani, Tudorel Stoica, om de bază în echipamentul roș-albastru între anii 1974 și 1989, este cel în cauză. El a făcut parte din super-generația care a adus Cupa Campionilor Europeni în România, în anul 1986. La acea vreme, Steaua a întâlnit Barcelona în ultimul act al competiției, la Sevilla. „Militarii” s-au impus la loviturile de departajare, scor 2-0, Marius Lăcătuș și Gabi Balint fiind singurii marcatori.

Tudorel Stoica, un mare campion al României, este dezamăgit: „Habar n-am de ce am pensia atât de mică”

Pentru performanțele bifate în tricoul Stelei, Tudorel Stoica a obținut gradul militar de maior în Armata Română.

Totuși, pensia pe care o încasează la nivel lunar fostul fotbalist este mică. Concret, vorbim despre o sumă care nu ajunge la 2.200 de lei.

„(n.r. – Cum e viața la 71 de ani?) Nici prea-prea, nici foarte-foarte. Mai facem o analiză, mai luăm o pastilă.

(n.r. – Pensia vă e suficientă? V-a mai tăiat-o Bolojan?) Ce să mai taie din ea? E vai de capul ei! (n.r. – Puteți să ne spuneți cât e?) Pot, deși mi-e și rușine: 2.190 de lei!

Maior în rezervă… Habar n-am de ce am pensia atât de mică… Asta că tot mai țipă unii pe la TV că-n Armata Română sunt pensii «nesimțite»”, a declarat Tudorel Stoica, pentru iamsport.ro.

Pe lângă trofeul CCE, ex-mijlocașul și-a trecut în palmares și Supercupa Europei, șapte titluri în prima divizie autohtonă, dar și cinci Cupe ale României.

„A fost doar o altă diplomă… Știți cum se zice, de diplome și de felicitări suntem sătui!”

În continuare, jurnaliștii au atins subiectul unui eveniment consemnat în 2008. Atunci, președintele României a premiat legendele din Ghencea pentru câștigarea Cupei Campionilor Europeni.

„(n.r. – Ați primit cu toții Ordinul Meritul Sportiv clasa a II-a. Nu v-a adus beneficii?) Absolut nimic. A fost doar o altă diplomă… Știți cum se zice, de diplome și de felicitări suntem sătui! Eu nici indemnizație de-aia de merit nu primesc. Nu era o avere, vreo 6.000 de lei pe lună. Dar mi-ar fi prins bine, de ce să mint?!”, a mai spus Tudorel Stoica.

De-a lungul timpului, fostul fotbalist s-a poziționat drept un aprig contestatar al lui Gigi Becali, care este finanțatorul clubului FCSB. Tudorel Stoica îl identifică pe latifundiarul din Pipera ca un „dușman” al Stelei.