Nadia Comăneci a avut parte de un show de excepție din partea Loredanei Groza chiar în orașul său natal și a răsplătit-o pe celebra cântăreață din Onești.
În urmă cu câteva zile, a avut loc „Gala Nadia” în care s-a celebrat o jumătate de secol de la nota de 10 obținută de Nadia Comăneci la Montreal. Legendara gimnastă a fost sărbătorită și în orașul său natal, urcând pe scenă alături de Loredana Groza, una dintre cele mai apreciate artiste române.
La finalul lunii mai, Nadia Comăneci a revenit în locurile sale natale, la Onești, acolo unde au fost organizate mai multe evenimente în cinstea legendarei gimnaste. Seara, a avut loc un spectacol grandios. Petrecerea a fost întreținută de Loredana Groza. Cântăreața a făcut show total, iar pe scenă au intrat rând pe rând, Nadia Comăneci, dar și soțul acesteia, Bart Conner.
Nadia Comăneci s-a simțit foarte bine alături de Loredana Groza. Cele două au dansat și au cântat împreună „Trandafir de la Moldova”. Loredana Groza s-a pus în genunchi în fața Nadiei și a complimentat-o pentru că e extrem de talentată și la cântat.
„Vreau să-și ofer complimente, toată lumea mi-a zis că ai o voce extraordinară. Nu e nicio repetiție, să știți că sunt profesioniști care nu pot să cânte așa la prima vedere. Dar Nadia e Nadia”, a spus Loredana Groza, pe scenă.
La câteva zile de la celebrul eveniment, Loredana Groza a avut parte de o surpriză din partea Nadiei. A primit un hanorac similar cu cel pe care l-a purtat celebra gimnastă la Montreal, produs în ediție limitată, cu numele Nadiei Comăneci, dar și un mesaj special, însoțit de autograful fostei gimnaste.
„Pentru Lori, de la Nadia Comăneci”, a fost mesajul care a însoțit cadoul.
„Nadia, multumesc mult! Imi voi aduce aminte mereu sa fac totul de 10, asa ca tine! I LOVE YOU!”, a scris Loredana Groza la postarea în care le-a prezentat și fanilor săi cadoul special.
Pae 30 mai 2026, a avut loc o ceremonie specială la Cotroceni, acolo unde Nadia Comăneci (64 de ani) a fost decorată de președintele României, Nicușor Dan (56 de ani) cu Ordinul Naţional „Steaua României” în grad de Mare Cruce.
„Mulțumesc România, mulțumesc tuturor celor care mi-au fost alături în acești 50 de ani. Și mulțumesc acelei fetițe din Onești pentru că a avut curaj să viseze. Deși, când eram copil nu visam la perfecțiune, visam doar să fiu mai bună decât ieri. Iar lecția pe care am învățat-o este că perfecțiunea nu înseamnă să nu greșești niciodată… ci să ai curajul să continui, să crezi și să mergi înainte. Această seară este despre toți cei care au pus o cărămidă la drumul meu. Despre antrenorii care au văzut ceva în acel copil timid din Onești. Despre colegele mele de echipă cu care am împărțit emoții, sacrificii, victorii și copilărie.
Este o mare sărbătoare pentru că în această sală sunt toate fetele din ultimii 50 de ani sunt împreună. Este ceva unic, un moment istoric, 50 de ani de istorie a gimnasticii românești. Cine ar fi crezut că eu și Nellie Kim o să fim prietene, deci asta face sportul. Nu cred că există altceva care să aducă atâta lume împreună”, a declarat Nadia Comăneci.