Acasa » Diverse » Dezvăluiri pline de emoție la ALTCEVA cu Adrian Artene. Ce a putut Mircea Lucescu să îi spună de pe patul de spital nepotului Matei: „Du-te, eu mă descurc…”

VIDEO Dezvăluiri pline de emoție la ALTCEVA cu Adrian Artene. Ce a putut Mircea Lucescu să îi spună de pe patul de spital nepotului Matei: „Du-te, eu mă descurc…”

Nepotul regretatului Mircea Lucescu, Matei Lucescu, a fost invitat la podcastul ALTCEVA cu Adrian Artene, unde a vorbit despre bunicul său, care a murit pe 7 aprilie, la 80 de ani.

Fostul selecționer al României și-a petrecut ultimele zile din viață la Spitalul Universitar de Urgență București, unde a ajuns direct din cantonamentul „tricolorilor” de la Mogoșoaia, unde i s-a făcut rău în timpul antrenamentului.

Matei Lucescu, fiul lui Răzvan Lucescu, este ultima persoană care a vorbit cu „Il Luce”. Fostul antrenor îi spunea acestuia de multe ori să meargă acasă și să acorde atenție familiei, deoarece el „se descurcă”.

Mircea Lucescu, îngrijorat că nepotul Matei stă prea mult la el la spital

Cu toate că nu era într-o stare fizică bună, Mircea Lucescu își făcea griji pentru ceilalți membri ai familiei, astfel că îi spunea nepotului Matei să meargă și să stea cu cei doi copii.

„Sunt ultima persoană care a stat de vorbă cu el. Nu numai din familie… Da, au fost momente dificile. (…)

Îl vizitam la spital și îmi zicea: «Hai, du-te acasă, că te așteaptă copiii. Du-te și ai grijă de ei, ai doi copii acasă, eu mă descurc. Ne purta de grijă întotdeauna”, a declarat Matei Lucescu, la ALTCEVA cu Adrian Artene.

Matei Lucescu, amintiri cu Mircea Lucescu: „Le făcea temele ca s[ joace fotbal!”

Invitatul a dezvăluit că bunicul său și cei patru frați aveau, în copilărie, o singură pereche de încălțăminte sport, pe care o luau cu rândul atunci când voiau să joace fotbal. Mircea Lucescu prefera, în mult rânduri, să le facă acestora temele, pentru a beneficia de un timp cât mai mare pe teren.

„El era extrem de apropiat de familie, era venit dintr-o familie extrem de săracă. Tot timpul ne povestea cum a copilărit și cum avea o singură pereche de adidași pentru cinci frați și îi împărțeau să meargă să joace fotbal. Făcea temele fraților ca să aibă adidași mai mult timp ca să poată să joace fotbal. Pe el cred că l-a modelat această copilărie nefericită pe care a avut-o.

A dat totul pentru echipa națională. Era sută la sută implicat, își dorea mai mult decât oricine să obțină acea calificare. Era singurul lucru la care se gândea. Chiar și acum, tratamentele pe care le alegea – români. Și când a fost afară, în Belgia, s-a dus la un medic român. E un lucru foarte important de menționat pentru că el în români avea încredere”, a mai spus Matei Lucescu, la ALTCEVA cu Adrian Artene.

Parteneri
Legenda tenisului mondial Billie Jean King a absolvit facultatea la 82 de ani: „Yeah baby!”
Mediafax
Ce pedeapsă a primit Emil Gânj, după ce și-a ucis fosta iubită. Magistrații, decizie de ULTIMĂ ORĂ!
Cancan.ro
Cazul șoferului „prins” cu aproape 700 km/h de un radar din Belgia. Amenda, contestată în instanță
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Andreea Bănică, mai incitantă ca niciodată! Vedeta face senzație în costume de baie
Ce se întâmplă, doctore?
EXCLUSIV – DOCUMENTE | România, bună de plată cu 340 de milioane de lei, după ce Compania de Drumuri a pierdut un arbitraj cu italienii de la Pizzarotti pe Lotul 1 al Autostrăzii Sebeș – Turda
Economedia
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Râzi cu lacrimi
Ce pățești dacă mănânci un singur ou pe zi?
Descopera.ro
Dovada clară că Andreea Bălan a terminat-o cu Petrișor Ruge. Cu cine l-a schimbat, după ce nu l-a invitat nici la nuntă
Cancan.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Ciao.ro
Event epic pentru jucătorii de World of Tanks
Go4Games
Pare incredibil, dar e adevărat: Un Opel Astra a fost înregistrat de radar cu 696 km/h! Șoferul, amendat cu 6.600 de euro
Promotor.ro