Acasa » Diverse » Atac fără precedent la adresa lui Ilie Bolojan: „Fără el, erai încă în Birtin, cu noroiul între degete!”

Atac fără precedent la adresa lui Ilie Bolojan: „Fără el, erai încă în Birtin, cu noroiul între degete!”

Atac fără precedent la adresa lui Ilie Bolojan: „Fără el, erai încă în Birtin, cu noroiul între degete!”
Ilie Bolojan, atacat dur de Marcel Puscas. FOTO Mediafax foto

Un jucător legendar e dezamăgit de ce s-a întâmplat în mandatul lui Ilie Bolojan, în fruntea țării, și l-a taxat dur pe premierul român.

Marcel Pușcaș (65 ani) a făcut o postare pe rețelele de socializare în care l-a făcut praf pe actualul premier, al cărui Guvern a fost demis în urma moțiunii de cenzură înaintată de PSD și AUR.

Cum îl atacă Pușcaș pe Ilie Bolojan: „Tu ne dai lecții?”

Situația e tensionată la Palatul Victoria după ce actualul Guvern a fost demis. Urmează ca partidele care doresc să preia guvernarea să aibă discuții cu președintele Nicușor Dan (56 ani). Până atunci, interimatul e condus tot de Bolojan, al cărui Guvern a căzut în urma votului pozitiv al moțiunii de cenzură, cu 281 de voturi date de senatori și deputați.

O „radiografie” dură a celor 30 de ani petrecuți de Ilie Bolojan în politică a fost făcută de Marcel Pușcaș. Îl chestionează pe Bolojan legat de ce resimt acum românii și dacă el e afectat de problemele legate de creșterea euro, taxe, impozite, etc. Fostul fotbalist nu crede că Bolojan ar fi ajuns la putere fără ajutorul lui Vasile Blaga (69 ani), președintele PNL, din 2012.

„BOLO DIN BIRTIN, CÂND NAIBA AI LUCRAT ÎN VIAȚA TA?

Ilie tată, ai 57 de ani. De la 23 când ai terminat facultatea ai lucrat doi ani în învățământ la copiii cu dizabilități și ai fugit ca dracul de tămâie, că nu-i de tine.

Alți doi ani ai cărat marfă cu tirul și ai avut probleme. Culmea carierei antreprenoriale au însemnat alți doi ani, manageriind două buticuri în Aleșd.

Le-ai băgat în gard și pe astea. De la vârsta de 27 de ani ești în politică și dai, dai din gură și din pix. De 30 de ani.

Când naiba, frățioare, ai simțit pe propria-ți piele ce înseamnă o inflație, un curs valutar, un credit, o dobândă, un parteneriat extern, un off-shore, o piață câștigată sau pierdută, o investiție, o concurență, o criză, taxe, impozite, rambursări de tva, licitații cu pile sau fără ele, investiții, insolvențe etc?- de vii acum și ne dai lecții?

Din ce experiență personală și din care perspectivă privești lumea de afaceri, investitorii, profesorii, doctorii, minerii șamd sau economia unei țări?

Dar pensionarii? Cum poți oferi soluții la probleme de care nu ai avut parte? Cum poți trata 20 de milioane de oameni când tu nu ai fost în situația lor vreodată?

De 30 de ani ai luat bani doar de la statul român. Mulți, puțini, nici nu contează. N-ai fost nici măcar o zi dependent de ceea ce produci tu personal.

Te rog ia un butic, pentru că ești experimentat, tot din Aleșd, și ridică-l la rang de Profi. Fără pile, relații sau licitații trunchiate, cu taxe plătite și cu credite la bancă, cu 21% TVA, cu fiscul și controalele pe cap.

Ești în stare, managerule național? Fără Vasile Blaga și ceva servicii erai, probabil, încă în Birtin, cu noroiul între degete.

Cosmetizarea ai învățat-o la București anul trecut. Asta-i clar. Pilozitățile, freza, garderoba, poate și mirosul au devenit aproape normale. Ai avut sfătuitori buni.

Încă mai ai de lucrat. Mai bine mai târziu decât niciodată. Bravo!

La 57 de ani, după 30 de ani de bugetar, ne dai lecții din toate punctele de vedere? Vezi-ți de lungul nasului și nu uita de unde ai plecat.

Poate trebuie dat la o parte și pământul dintre degetele de la picioare. Poate că nu. Habar nu am. Succes până la pensionare!”, a scris Marcel Pușcaș, pe Facebook. 

Marcel Pușcaș e recunoscut pentru pozițiile publice extrem de critice la adeesa clasei politice autohtone. Ca fotbalist, a evoluat pentru Steaua și Rapid, între 1983 și 1987. Debutul l-a făcut la FC Bihor, orașul său natal. A strâns o selecție la echipa națională a României. S-a retras la doar 28 de ani din cauza accidentărilor.