Mama unui fotbalist de Liga Campionilor a fost confundată cu sora lui și a strâns imediat peste 40.000 de urmăritori, devenind celebră peste noapte.
Portarul Sherkhan Kalmurza a jucat în ambele meciuri ale lui Kairat în Liga Campionilor din acest sezon, dar nu știa ce impact avea să aibă asupra mamei lui.
Mama unei vedete din Liga Campionilor și-a câștigat o mulțime de urmăritori pe rețelele de socializare. Și unul dintre motive este că mai mulți fani ai fotbalului au crezut că este, de fapt, sora jucătorului, scrie The Sun.
Sherkhan Kalmurza, portarul echipei Kairat în vârstă de 18 ani, a jucat în ambele meciuri ale echipei sale din Liga Campionilor din acest sezon, împotriva celor de la Sporting Lisabona și Real Madrid.
Kalmurza a primit 9 goluri, dintre care 5 au fost marcate de Real Madrid pe stadionul central Pavlodar din Kazahstan, în etapa 2 a competiției. Cu toate acestea, mama lui, Saule Rabayeva, i-a lăudat performanțele pe rețelele de socializare.
„Ești cel mai bun, fiul meu! Ești mândria mea. Ai făcut tot ce ai putut. Pentru mine, tu ești cel mai puternic. Înălțimi mari sunt în fața ta. Nu renunța. Sunt cu tine și cred mereu în tine”, a transmis femeia.
Saule a acumulat rapid aproape 40.000 de urmăritori doar pe Instagram, mulți fani rămânând uimiți, deoarece nu le-a venit să creadă că este mama portarului.
„Stai puțin! Ea e mama? Lol.”, „În niciun caz nu e mama lui”, „Mama pare atât de tânără. Pare că are 20 de ani, iar fiul ei are 18”, „Incredibil”, „Uau!” sunt doar câteva dintre sutele de reacții de pe respectiva platformă de socializare.
Kairat este lider în prima divizie din Kazahstan după 24 de meciuri, primind doar 18 goluri cu Sherkhan Kalmurza în poartă.
Următorul meci din Liga Campionilor are loc pe teren propriu, în ziua de 21 octombrie, cu Pafos, la care internaționalul român Vlad Dragomir este titular. Partida începe la ora 19:45.
Din cauza coeficientului mic, atât al țării, cât și al echipei, Kairat Almaty a început Liga Campionilor cu primul tur preliminar, în care a eliminat echipa slovenă Olimpija Ljubljana cu 3-1 la general.
A urmat dubla cu formația finlandeză KuPS, gruparea kazahă câștigând acasă cu 3-0 după 2-0 pentur gazde în manșa tur. Kalmurza și colegii au trecut după loviturile de departajare de slovacii de la Slovan Bratislava și se părea că drumul lor în Ligă se încheie o dată cu Celtic Glasgow.
Numai că reprezentanta Kazahstanului a oferit o nouă surpriză, eliminând multipla campioană a Scoției (55 de titluri, record național) tot la loviturile de departajare, după ce nu se marcase niciun gol în cele 210 minute.