Ce a făcut Gigi Becali pe Muntele Athos

Florentin Dincă
Ce a făcut Gigi Becali pe Muntele Athos
Gigi Becali a mers din nou la Muntele Athos. Foto: Mediafax Foto

Fericit nevoie mare că FCSB a învins-o pe Botoșani, după golul marcat de Daniel Bîrligea la ultima fază, Gigi Becali a plecat a doua zi din România.

Nu în vacanță într-o destinație de lux, ci la Muntele Athos, acolo unde a asistat la procesiunile religioase cu ocazia Schimbării la Față a Domnului, una dintre cele mai importante sărbători ale creștinătății.

Gigi Becali, la Muntele Athos pentru a sărbători Schimbarea la Față a Domnului

Magnatul a plecat valvârtej din România a doua zi după succesul dramatic obținut de FCSB în fața lui FC Botoșani, scor 3-2, în etapa a 5-a din Superligă, scrie Fanatik.

Becali a mers la Muntele Athos, destinația sa preferată din străinătate, acolo unde a luat parte la sărbătoarea Schimbării la Față a Domnului, una dintre cele mai importante date din calendarul creștinilor. Finanțatorul de la FCSB a ajuns cu aceasă ocazie și pe Vârful Athon, la 2.000 de metri altitudine.

Patronul roș-albaștrilor nu a fost singur pe Muntele Athos, ci a mers însoțit, ca de fiecare dată, de mai mulți călugări, printre care s-a aflat și ieromonahul Porfirie, nimeni altul decât duhovnicul său.

Totodată, în acest pelerinaj pe Muntele Sfânt a venit și părintele Constantin Hurjui de la biserica din Pipera.

Foarte probabil, Gigi Becali va face din nou donații pentru chiliile românești din zonă, așa cum a făcut de fiecare dată când a ajuns pe Muntele Sfânt.

MEDIAFAX FOTO

Decizie surprinzătoare. „Eu acolo nu mai merg”

Decizia luată de Gigi Becali este cu atât mai surprinzătoare cu cât în urmă cu doar câteva luni era hotărât să nu mai meargă pe Muntele Athos și să se roage în țară, la mănăstirile Cernica, Darvari și Plumbuita, dar și la Patriarhie, catalogat de acesta ca fiind „cel mai sfânt loc de pe fața pământului”.

„Eu la Athos nu mai merg. Mie mi-a intrat în deprindere Patriarhia, Cernica, Darvari și Plumbuita, la astea mai merg. Mă simt atât de bine în bisericile din București că nici în provincie nu mă duc. Sunt niște trăiri pe care nu le știu mulți. Eu dau Slavă Domnului, că mi-a dat mie Dar. Dacă plec în provincie, nu le mai trăiesc.

(…) Patriarhia Română este pentru mine cel mai sfânt loc de pe fața pământului. E posibil să mai fie la Mormântul Sfânt, o să mă mai duc. Când am fost n-am simțit așa, nu știam. Dar ce simt la Patriarhie, nu am simțit nicăieri pe fața pământului unde am fost”, spunea Gigi Becali în iarnă.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]