Gigi Becali a transformat pelerinajul sfânt la Muntele Athos într-o adevărată epopee plină de umor și orgoliu. La doar o zi după ce FCSB a învins-o pe FC Botoșani, latifundiarul din Pipera a luat o pauză de la fotbalul din Superliga pentru a se reculege în locurile sfinte, însă spiritul său competitiv nu a rămas acasă.
Finanțatorul roș-albaștrilor a dezvăluit cum dorința aprigă de a fi primul care cucerește vârful Muntelui Athos l-a obligat să apeleze la o stratagemă inedită. Investiție rapidă de 1.000 de euro într-un transfer de urgență pe patru picioare.
Gigi Becali a recunoscut că ascensiunea de zece ore i-a testat limitele fizice și i-a demonstrat că nu mai are aceeași rezistență ca în urmă cu 15 ani. Încăpățânat să nu se lase depășit pe traseu, Becali a cumpărat pe loc serviciile celui mai puternic măgar din zonă pentru a-și asigura victoria în fața celorlalți pelerini.
Aflat în plină ascensiune, Becali a realizat că picioarele nu îl mai țin pentru a scoate cel mai bun timp. Salvarea a venit de la un localnic albanez care cobora muntele însoțit de mai multe animale de povară. Patronul FCSB a scos imediat portofelul și a rezolvat problema în stilul caracteristic, transformând patrupedul în arma sa secretă pentru titlul de „campion al muntelui”.
„Am vrut să mă dau șmecher, credeam că sunt ca acum 15 ani. Când am văzut că nu sunt primul, a trecut un albanez cu niște măgari. I-am zis: «Ia aici 1.000 de euro, care e cel mai bun măgar? Trebuie să-i întrec pe toți!» M-a pus pe măgar și i-am depășit pe toți ca să fiu tot eu primul”, a povestit Gigi Becali, la Fanatik.
Totuși, victoria a lăsat urme: „Mă zdruncina pe stânci, mă dor toate oasele acum. Tot corpul trebuie să fie încordat ca să nu cazi”.
Aventura a continuat la Marea Lavră, unde latifundiarul s-a lovit de o directivă strictă care interzicea preoților români să slujească, Sfânta Liturghie fiind rezervată exclusiv clericilor greci. Extrem de deranjat de această restricție, Becali a ignorat ordinele și a improvizat un plan de criză, mutând ceremonia religioasă direct în mijlocul naturii sălbatice.
Însoțit de trei preoți români, patronul FCSB a urcat pe o stâncă izolată, sub cerul liber, unde a creat un altar din piatră ca în vremurile biblice.
„Le-am spus că e muntele lui Dumnezeu, nu al Mării Lavre. Eu sunt Becali și ei sunt Lavra Mare, să vedem cine e mai tare! Am făcut cruce din două lemne și am săvârșit Sfânta Liturghie în limba română”, a conchis patronul FCSB.
Momentul a devenit electrizant când zeci de pelerini români s-au alăturat pe munte, cu lanterne și lumânări, transformând stânca într-o biserică improvizată ce va rămâne ca mărturie istorică pe Athos.