Fratele unui fost mare rugbist a împușcat mortal doi infractori care jefuiau o biserică. Al treilea atacator a fugit! FOTO

Bogdan Savin
Fratele unui fost mare rugbist a împușcat mortal doi infractori care jefuiau o biserică. Al treilea atacator a fugit! FOTO

Pieter van der Westhuizen, fratele fostei glorii a rugby-ului Joost van der Westhuizen, a ucis doi hoți.

Trei inși au încercat să jefuiască o biserică, la slujbă fiind prezent și Pieter.

Scenele de groază s-au petrecut într-un lăcaș din Wierdapark, în apropiere de Pretoria, Africa de Sud, anunță presa internațională. În timpul slujbei, trei persoane au intrat în biserică, i-au pus pistolul la cap pastorului și i-au cerut toți banii! Pieter van der Westhuizen, fost ofițer de poliție, cu o carieră de peste 13 ani, nu a stat pe gânduri: a scos arma din dotare și a început să tragă spre infractori. A împușcat mortal doi dintre ei, al treilea reușind să fugă.

Pieter van der Westhuizen nu a fost acuzat pentru crimă

Pieter a fost anchetat, dar judecătorii au decis că a acționat în legitimă apărare și a salvat viața celor prezenți la slujbă. Din câte se pare, hoții au fost cei care au deschis focul, iar ex-polițistul s-a apărat. În conflict a fost rănită o singură persoană, un copil de 15 ani care asista la slujbă.

„Au venit cu armele încărcate, unul dintre ei m-a lovit cu pistolul în cap și mi-a zis să mă pun la podea, dar nu puteam fiindcă am o problemă la șold…Unul mi-a luat telefonul și bijuteriile, plus telefoanele celor aflați lângă, după care au început împușcăturile și am văzut că doi dintre atacatori zăceau pe jos”, a povestit pastorul, conform The Sun.

Cine a fost Joost van der Westhuizen

Joost van der Westhuizen a decedat la doar 45 de ani, la data de 6 februarie 2017, fiind grav bolnav – scleroza laterală amiotrofică. Suferea de această maladie din 2011. A fost unul dintre cei mai mari rugbiști din istoria Africii de Sud. A jucat ca mijlocaș la grămadă și a devenit campion mondial în 1995, având 89 de selecții la echipa națională.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]