Familia lui Helmut Duckadam trece printr-o adevărată dramă, la mai puțin de două luni de la moartea legendarului portar al Stelei, decedat la începutul lunii decembrie a anului trecut.
Fiica lui Duckadam nu are liniște atunci când merge la liceul cu program sportiv din Clinceni, ce poartă numele tatălui său.
La două luni de la moartea tatălui ei, fiica lui Helmut Duckadam trece prin momente grele de fiecare dată când merge la liceul cu program sportiv din Clinceni, care poartă numele „Eroului de la Sevilla”. Despre drama lui Julianne Duckadam, a vorbit mama sa și văduva portarului echipei Stelei din finala Cupei Campionilor din 1986, Alexandra Duckadam.
„Liceul a pus câte un banner… de fapt două câte unul pe fiecare poartă a liceului. E dureros pentru ea să treci în fiecare zi prin acelaşi loc şi să îl vezi pe tatăl tău, care nu mai e, acolo. Dar este foarte puternică, seamănă cu Helmut. Clar îi dă putere.
O bucăţică din sufletul nostru a plecat odată cu el, dar chiar şi de acolo ne dă putere şi trebuie să fim puternice aşa cum ne-a învăţat el să fim” a declarat văduva lui Helmut Duckadam, potrivit as.ro.
Alexandra Duckadam a mai primit o lovitură cruntă de la viață în luna ianuarie, când și-a pierdut și tatăl, la puțin timp după decesul soțului său.
Alexandra și Julianne Duckadam au fost prezente pe Arena Națională la partida dintre FCSB și Manchester United, din Europa League. Fiica și văduva lui Duckadam au văzut din mijlocul tribunelor scenografia pregătită de fanii „roș-albaștrilor” în memoria „Eroului de la Sevilla”.
„Au fost două lovituri foarte mari într-un timp foarte scurt, dar Helmut, chiar şi de acolo, din cer, continuă să îmi insufle putere. Îmi dă puterea de a merge mai departe, să îmi cresc fetiţa. Ştiu că şi-ar fi dorit să fim puternice şi să facem tot posibilul să avem o viaţă frumoasă”, a mai spus Alexandra Duckadam.
Introdu cuvântul căutat și apasă ENTER