Câți bani a donat Ion Țiriac pentru sinistrații din comuna Broșteni. Magnatul n-a stat pe gânduri și a trimis suma după inundațiile din Bucovina

Gigi Grigorescu
Câți bani a donat Ion Țiriac pentru sinistrații din comuna Broșteni. Magnatul n-a stat pe gânduri și a trimis suma după inundațiile din Bucovina
MEDIAFAX FOTO

Miliardarul român Ion Țiriac demonstrează, încă o dată, că este un om generos. El a sărit în ajutorul sinistraților din comuna Broșteni.

În urmă cu 3 luni, Bucovina a fost fectată de inundații catastrofale, de pe urma cărora au avut de suferit mii de oameni. Pentru a-i ajuta, Ion Țiriac a donat jumătate de milion de euro.

Suma imensă pe care a dat-o Ion Țiriac pentru ajutorarea sinistraților din Broșteni

Miliardarul român Ion Țiriac, prin intermediul fundației care-i poartă numele a făcut încă un gest caritabil. Apele au făcut prăpăd, acum 3 luni, în Bucovina, cel mai afectată fiind comuna Broșteni. Fostul jucător de tenis nu a stat pe gânduri și a sărit în ajutorul celor rămași fără agoniseala de-o viață.

Fundația Țiriac va dona 500.000 de dolari pentru ca oamenii din cele 800 de locuințe afectate să depășească mai ușor această perioadă dură. Prioritatea pentru omul de afaceri și Habitat for Humanity este ajutorul imediat al oamenilor din locuințele distruse în totalitate.

„În total, 22 de locuinţe vor beneficia de aportul Fundaţiei Ţiriac, în valoare de peste 495.000 USD”, au precizat cei care au sărit în ajutorul sinistraților inundațiilor de la sfârșitul lunii iulie.

Țiriac a dublat toate sumele donate pentru finanțarea lucrărilor unui spital din România

Fundația Ion Țiriac își propune să realizeze următoarele lucrări în zona afectată: reparații și reabilitări pentru 18 locuințe sever afectate, reconstrucția de locuințe noi, sigure și eficiente energetic, plus 3 intervenții „Build Back Better”, prin care locuințele vor fi consolidate, adaptate riscurilor locale și vor deveni modele de reziliență și sustenabilitate pentru comunitate.

În urmă cu 3 ani, magnatul român a făcut alt gest superb. El s-a oferit să dubleze orice sumă donată de oamenii care au dorit să ajute la finanțarea lucrărilor unui spital. Informația a fost făcută publică de Codin Maticiuc, inițiatorul campaniei „Ajutați-mă să-l falimentez pe Ion Țiriac!”.

„N-am cum să vă mulțumesc. Vouă, tuturor celor care v-ați alăturat luna asta la și ați dat sms pentru #spitalepublicedinbaniprivati. Fundației Ion Țiriac care a donat 100.000 de euro (deși suma din sms-uri a fost mai mică) și tot lor care au zis că dacă donatorii rămân alături de proiect ei mai dublează și-n altă lună.

Domnului Ion Țiriac personal pentru că ne-a îngăduit ca după ce că donează să-l mai și photoshopam în homeless și toate prostiile care mi-au trecut mie prin cap” a scris Codin Maticiuc pe Facebook în luna mai a anului 2022.

În plus, omul de afaceri a donat Turciei nu mai puțin de 15 milioane de euro, după ce țara a fost lovită de un cutremur devastator în februarie 2023.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]
Parteneri
Anunțul momentului! SE RETRAGE din fotbal la 41 de ani, după șase Cupe Mondiale: Am dat TOTUL
Mediafax
DOLIU la Hollywood! Actrița din Godzilla a murit la doar 18 ani
Cancan.ro
Paradoxul imobiliar din România: vânzările scad, dar prețurile cresc. Gabriel Biriș: „Ne așteaptă o ajustare de durată, de circa 5 ani”
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Cine este iubita lui Lamine Yamal. Ines Garcia Santos a dezvăluit cum l-a cunoscut: "Mi-ar plăcea să vă spun că l-am văzut într-un aeroport sau că ne-am ciocnit unul de altul, dar nu!"
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. Bulă: – Aseară, nevastă-mea s-a îmbrăcat în polițistă!
Râzi cu lacrimi
Tot mai mult praf ajunge în Europa. Care este explicația?
Descopera.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
S-a decis înlocuirea actorului principal din serialul God of War. Care este motivul
Go4Games
Update surpriză pentru Tesla în România. Grok vine cu modul 18+ și alte personalități AI
Promotor.ro