Acasa » Diverse » ANS a plătit sume importante în conturile unor sportivi campioni care muriseră. Câți bani trebuie să recupereze statul român

ANS a plătit sume importante în conturile unor sportivi campioni care muriseră. Câți bani trebuie să recupereze statul român

11 sept. 2025, 14:21, Diverse
ANS a plătit sume importante în conturile unor sportivi campioni care muriseră. Câți bani trebuie să recupereze statul român
Foto: Sport Pictures

Un control efectuat pe neașteptate de Curtea de Conturi la Agenția Națională de Sport a relevat faptul că forul a plătit ani de-a rândul rente viagere unor foști mari campioni care decedaseră.

Plățile făcute aiurea de către ANS, agenție care a preluat atribuțiile fostului Minister al Sportului, au păgubit statul român cu sume de bani de ordinul sutelor de mii de lei.

ANS a virat sume importante de bani în conturile unor mari sportivi români decedați

Un control efectuat în secret de Curtea de Conturi la Agenția Națională de Sport a scos la iveală că forul a achitat rente viagere unor foști mari campioni care decedaseră, scrie Fanatik.

Plățile efectuate de ANS, agenție care a preluat atribuțiile fostului Minister al Sportului, au produs statului român o gaură de sute de mii de lei. Acum, autoritățile statului se văd obligate să recupera banii respectivi.

Mai precis peste jumătate de milion de lei, iar în cauză ar fi vorba de cinci foști sportivi. Pentru trei dintre aceștia suma achitată eronat a fost de sub 10.000 lei.

Anghelache Donescu, călăreț de performanță, medaliat olimpic la JO din 1980, a decedat în august 2023, dar a primit în următoarele două luni 7.400 lei, din care mai este de recuperat suma de 6.986 lei.

Tot așa stau lucrurile și în cazul lui Victor Niculescu, fost jucător la Universitatea Craiova, decedat în data de 22 august 2024, și a Anei Stark-Stănișel, triplă campioană mondială cu echipa națională de andbal a României, decedată în Germania pe 26 martie 2024, la vârsta de 89 de ani. În cazul celor doi, s-au încasat sume pentru încă trei luni după data decesului de, în valoare de 9.200 lei și 9.500 lei.

Rente viagere plătite unor campioni morți de 4, respectiv 7 ani

Dacă în cazul celor enumerați mai sus, sumele și perioadele nu sunt atât de mari, doi beneficiari au primit rente viagere timp de patru, respective șapte ani, iar sumele sunt mult mai mari, de 300.000 lei și, respectiv, 200.000 lei.

Beneficiarului Sorin Nicolae Andrei, fost jucător de fotbal la echipe precum FC Brașov, FC Argeș la FC Național, există indicii că a decedat la data de 28.11.2017, în Germania (informații postate pe internet), a fost plătită necuvenit suma totală de 295.807 lei, pentru perioada 28.11.2017-31.01.2024.

Beneficiarului Liviu Gabin Bota, pentru care există indicii că a decedat la data de 28.05.2018, în Suedia (informații obținute de pe internet3), a fost plătită necuvenit suma totală de 192.127 lei, pentru perioada 28.05.2018-31.05.2022. Ulterior sistării plății rentei, în lipsa unor documente justificative care să certifice decesul beneficiarului, entitatea a înregistrat în continuare obligații de plată reprezentând rentă viageră, sumele fiind virate”, se arată în raportul Curții de Conturi.