Alex Pițurcă a investit sume uriașe în domeniul care a luat amploare în ultimii ani, iar acum culege roadele muncii sale.
Fiul fostului selecționer nu s-a îmbogățit din fotbal dar are flerul tatălui său în afaceri și câștigă sume uriașe în fiecare an. Are afaceri în imobiliare care s-au dezvoltat foarte mult în ultimii ani și a mai demarat un proiect costisitor, dar care pe viitor îi va aduce venituri substanțiale.
În Sectorul 5, Alex Pițurcă deține un complex rezidențial format din 4 blocuri. Valorea investiției se ridică la peste 3.5 milioane de euro. Este un complex modern, dotat cu parcare subterană și spații comerciale, astfel că proprietarii sau chiriașii au la dispoziție rapid sursele necesare pentru alimente sau alte lucruri.
Catedral Residence se află pe strada Gheorghieni, zona 13 Septembrie. Proiectul uriaș făcut de Alex Pițurcă cuprinde 130 de locuințe. Prețurile unui apartament în această zonă ajung și la 300.000 de euro, în funcție de numărul de camere, etaj, etc.
Spațiile comerciale din Catedral Residence sunt deja închiriate. Chiria unui astfel de spațiu ajunge la 3.000 de euro pe lună și în cele mai multe cazuri se achită în avans cu un an. În celebrul complex rezidențial al lui Alex Pițurcă chiriile pornesc de la 600 de euro, dar chiriașii au parte de condiții de lux.
Imperiul Pițurcă se extinde în Sectorul 5, iar co-acționară în firma PFC Solar Enery este și fiica Claudia Naboiu. Cei doi frați țin frâiele afacerii care reprezintă motorul financiar al noului proiect imobiliar deemarat în Sectorul 5, potrivit Cancan.
Potrivit ultimului bilanț financiar, firma a înregistrat o cifră de afaceri de 1.3 milioane de euro și profit net de peste 500.000 de euro.
În urmă cu trei ani, firma lui Alex Pițurcă a fost anchetată de DNA în scandalul măștilor pentru MApN. Inițial, s-a cerut arestarea fiului lui Victor Pițurcă, dar Instanța a respins cererea. În același dosar a mai fost cercetat Gabriel Țuțu, fostul director al Companiei Naționale Romarm SA.
DNA susținea la acea vreme că firma lui Pițurcă jr. a făcut un profit de 720.000 de euro din afacerea cu Romarm. Pițurcă și fiul său au fost audiați în acest dosar. Alex Pițurcă a ajuns sub control judiciar, scăpând de arestul preventiv.
„A investit banii mei. Banii aceia care scrieţi că i-au intrat lui Alex Piţurcă în firmă, aceia erau 90% banii mei, nu erau bani câştigaţi. Băiatul meu a vrut să intre în această afacere”, a povestit Victor Pițurcă, la ieșirea din sediul DNA.