Antrenorul român de etnie maghiară Laszlo Boloni a ajuns șomer în Franța, dar actrița care a renunțat la tot ce avea l-a întreținut, lucrând ca vânzătoare.
Fără angajament din iulie 2024, când și-a dat demisia de la Metz, după ce echipa franceză a retrogradat din Ligue 1, Boloni admite că nu tot timpul lucrurile au fost roz în viața lui.
Boloni este fără angajament de la începutul lunii iulie a anului 2024. Antrenor la Metz pe vremea aceea, el a demisionat de la echipa franceză, după ce aceasta a pierdut barajul pentru rămânerea în prima dizivie.
Alături îi este, la fel ca în ultimele 4 decenii, soția lui Klara. S-au cunoscut când el juca la ASA Tg Mureș, iar ea era actriță la teatrul din oraș. S-au mutat la București, după transferul lui Boloni la Steaua, dar femeia a renunțat la cariera pe care o iubea în 1987, ca urmare a faptului că partenerul ei de viață a semnat cu echipa franceză Racing Jet Wavre.
„Am cunoscut bine sfârşiturile de lună dificile, când trebuie să strângi cureaua. Am fost şomer în Franţa, iar soţia mea, care are şi ea studii superioare, a lucrat ca simplă vânzătoare într-un magazin Leclerc.
Soția mea este mult mai mult decât prietenul meu. În timp ce jucătorii de la ASA Târgu Mureș jucau un rummy, sau altceva, citeam o carte sau mergeam să o văd pe soția mea pe scenă. Făcusem o pasiune să mă duc să o văd jucând.
A abandonat teatrul în 1987 când am plecat din țară. A fost o rană groaznică pentru ea. Cum eu eram pe scena fotbalistică, așa ea era pe scena de teatru. Nu s-a închis această rană.
E imposibil să o invit să mergem la un teatru pentru că nu vrea să redeschidă această rană și pentru acest lucru îi sunt veșnic îndatorat. Și-a sacrificat pasiunea ca eu să reușesc în fotbal”, spunea Boloni, la emisiunea lui Marius Tucă, potrivit Sport pe surse.
La jumătatea lunii ianuarie, Asociația Jurnaliștilor Sportivi Maghiari l-a premiat pentru întreaga carieră pe Ladislau Boloni, pe care l-a numit „descoperitorul lui Cristiano Ronaldo”.
În cadrul discursului de mulțumire, tehnicianul a recunoscut că este emoționat și a spus, privind înapoi la cariera lui, că simte că a reușit să fie un maghiar onest și un cetățean român corect.
Boloni a câștigat șapte trofee ca jucător, toate cu Steaua. A devenit de trei ori campion al României, între 1985 și 1987, iar Cupa României a cucerit-o în sezoanele 1984/1985 și 1986/1987.
Cele mai prețioase trofee sunt, fără îndoială, Cupa Campionilor Europeni în 1986, finală în care a ratat o lovitură de la 11 metri, a doua, după Mihail Majearu, înainte ca Lăcătuș și Balint să scrie, și Supercupa Europei, în 1987. De asemenea, a făcut parte din lot când Steaua a fost învinsă de River Plate, cu 0-1, în finala Cupei Intercontinentale, dar a rămas tot meciul pe banca de rezerve.