Acasa » David Popovici » David Popovici, mesaj pentru dușmanii săi! A doua zi după ce a luat al doilea aur mondial la Singapore le-a spus doar atât

David Popovici, mesaj pentru dușmanii săi! A doua zi după ce a luat al doilea aur mondial la Singapore le-a spus doar atât

David Popovici, mesaj pentru dușmanii săi! A doua zi după ce a luat al doilea aur mondial la Singapore le-a spus doar atât
Foto: Profimedia (01.08.2025)

David Popovici a avut un mesaj special pentru contestatarii săi, a doua zi după ce a câștigat cel de-al doilea aur de la Campionatele Mondiale de Natație din Singapore. Tânărul le-a transmis dușmanilor că rugăciunile lor de a eșua nu au fost ascultate de divinitate.

În vârstă de 20 de ani, David Popovici a devenit un adevărat fenomen al natației internaționale. Sportivul român a pus mâna pe medaliile de aur de la probele de 100 și 200 de metri liber într-o manieră entuziasmantă. După rezultatele excepționale, „Racheta românească” va primi suma de 20.000 de euro de la stat.

David Popovici, mesaj pentru haterii săi

După ce a devenit primul sportiv din lume care reușește „dubla” de 100/200 de metri liber de două ori, la CM de la Budapesta, 2022, respectiv CM din Singapore, 2025, David Popovici a avut un mesaj pentru contestatarii săi pe rețelele de socializare.

„Cine s-a rugat să cad, să se roage mai tare”, a scris pe Instagram David Popovici, pentru haterii săi, alături de o fotografie cu un aligator care execută un „dunk” la coș, pe un fundal exploziv în care apărea și Iisus Hristos.

David Popovici a obținut medaliile de aur la cele două probe pe un tipar asemănător. La jumătatea probei de 200 de metri liber, românul se afla pe poziția 4 dar a revenit fabulos până la final. În finala probei de 100 de metri liber, David a intrat al treilea în a doua jumătate, apoi s-a desprins la peste 40 de sutimi de locul 2.

Ce a declarat David Popovici după victoriile uriașe de la CM din Singapore

La finalul cursei de 100 de metri liber, David Popovici a oferit o declarație surprinzătoare. Tânărul a spus că nu se gândea la medalie, fiind chiar ușor pesimist. După ce a câștigat proba de 200 de metri liber, românul s-a retras din cea de 50 de metri liber.

„Am încercat să mă gândesc cât mai puțin la medalii, cum fac de obicei. Cred că am fost un pic mai pesimist în general în perioada de dinaintea concursului ăsta față de celelalte, dar încă o dată mi-am dovedit că sunt mai bun decât cred uneori și nu am de ce să nu am încredere în mine. Cred că este ceva omenesc.

Foarte bine că nu am făcut recordul acum, că dacă-l bătean acum ar fi fost un salt prea mare. În felul ăsta am în continuare ceva pentru care să trag. Mă bucur sincer că nu l-am făcut acum.

Nu mi se pare imposibil, ca dovadă m-am apropiat atât de mult, la 11 sutimi. Nu mă grăbesc nicăieri, mai avem o grămadă până la Los Angeles (n.r. unde vor avea loc Jocurile Olimpice din 2028)”, a declarat David Popovici, la Singapore.