Ripensia, fără replică în faţa celor de la Sepsi. Formaţia din Sfântu Gheorghe câştigă la scor la Timişoara şi merge mai departe în Cupa României

Redactor:
Anda Deliu

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a trecut fără emoţii, cu 4-1, de la Ripensia Timişoara, care nu a ieşit din pasa proastă prin care trece şi în campionat. În prima repriză, din trei cornere, elevii lui Csaba Laszlo au marcat trei goluri, ale lui Cârnaţ, Ben Moussa şi Dylan Flores. În acest context, reuşita lui Călin Toma nu a mai avut vreo influenţă asupra jocului, iar în repriza secundă, Adebanjo doar a mărit ecartul prim-divizionarei. Sepsi se califică astfel în optimile Cupei României.

Timişorenii puteau obţine ceva la o lovitură liberă bătută bine de Apro, dar Niczuly s-a interpus. În minutul 10, ardelenii au marcat după un corner. Istvan Fulop a trimis pentru Cârnaţ, care a marcat din câţiva metri. Diferenţa a crescut după un sfert de oră, după un corner, tot de pe partea dreapta, când Apro a degajat în centru un şut al lui Ştefănescu, iar Ben Moussa doar a fructificat ”assistul”.

Timişorenii au dat un mic semn, palid, de revenit, la golul marcat de Toma în minutul 29, după o centrare a lui Lungu. Pelici a fost nevoit să-l scoată pe Tînc, accidentat, iar Sepsi i-a ”liniştit” pe oaspeţi în minutul 31, cu un gol marcat de Dylan Flores, după un al treilea corner de pe dreapta.

Meciul de fotbal dintre Ripensia Timisoara si Sepsi OSK din saisprezecimile Cupei Romaniei, disputat pe stadionul Electrica din Timisoara, joi, 26 septembrie 2019.Leczki Jozsi/Mediafax Foto

Ripensia s-a mai ”trezit” în repriza secundă, dar degeaba

Sepsi nu a mai putut marca atât de mult şi în repriza secundă, pentru că ripensiştii au fost mai atenţi în joc, dar diferenţa clară şi lejeritatea jocului pentru formaţia oaspete a continuat să se vadă la fel de clar. Timişorenii au avut o ocazie mare în minutul 64, după un şut al lui Golda, respins de Niczuly în faţă, fază la care Popovici a reluat, dar un adversar a deviat, salvator, în corner. La o altă fază iniţiată de Popovici, Monea nu s-a descurcat cu portarul lui Sepsi în faţă.

Sepsi a mai înscris însă o dată în minutul 85, după o altă gafă a defensivei gazdelor. Adebanjo, abia intrat în teren, a închis tabela de scor şi formaţia din Sfântu Gheorghe bifează o calificare lejeră în optimile Cupei României.

Meciul de fotbal dintre Ripensia Timisoara si Sepsi OSK din saisprezecimile Cupei Romaniei, disputat pe stadionul Electrica din Timisoara, joi, 26 septembrie 2019. EMANUEL TITUS ILIESI / MEDIAFAX FOTO

RIPENSIA TIMIŞOARA – SEPSI OSK SFÂNTU GHEORGHE    1-4
Călin Toma 29′ / Nicolae Cârnaţ 10′, Hilal Ben Moussa 25′, Dylan Flores 31′, Jacob Adebanjo 85′

Păduraru – C. Lungu, Tînc (Ţieranu 30′), Apro, C. Toma – Burdeţ, Al. Neagu ( Vl. Tudorache 55′) – Monea, Al. Popovici (cpt.), Chera (Alb. Voinea 79′) – Golda
Rezerve neutilizate: Şt. Dobre – Stoi, Vasluian, M. Staicu
Antrenor: Alexandru Pelici

Niczuly – Dimitrov, Bouhenna, Diakhite, Konongo – Ben Moussa, Flores (cpt.), I. Fulop (Deaconu 70′), Salli (Adebanjo 84′) – M. Ştefănescu, Cârnaţ (Y. Hamed 46′)
Rezerve neutilizate: H. Moldovan –  Kilyen, Velev, Barisic
Antrenor: Csaba Laszlo

Stadion: Electrica (Timişoara – Timiş); Spectatori: 200; Arbitru: Rareş George Vidican (Satu Mare); Asistenţi: Răzvan Ionuţ Soponar (Baia Mare) şi Ioan Alexandru Corb (Satu Mare); Rezervă: Marius Omuţ (Satu Mare); Observatori: Ioan Onicaş (Zalău) şi Vasile Rad (Arad).

Sepsi va juca în campionat luni, la Botoşani, cu Poli Iaşi. Ripensia va avea meci duminică, tot pe arena Electrica, cu Sportul Snagov.