Croația s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Qatar 2022, după ce a învins-o pe Japonia la loviturile de departajare

Croația s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial, după ce a învins-o pe Japonia.

Primele 90 de minute s-au încheiat la egalitate, scor 1-1, după golurile reușite de Maeda și Ivan Perisic.

Meciul s-a decis la penalty-uri, acolo unde japonezii au ratat de 3 ori, iar croații doar o singură dată!

Japonia – Croația 1-1, 1-3 după lovituri de departajare

• Pasalic marchează și o califică pe Croația în „sferturi”!
  • Yoshida ratează și el!
  • Marko Livaja lovește bara și scorul rămâne 2-1 pentru Croația!
  • Takuma Asano reduce din diferență!
  • Marcelo Brozovic marchează!
  • Kaoru Mitoma ratează și el pentru niponi!
  • Vlasic marchează pentru Croația!
  • Minamino ratează prima lovitură!

Lovituri de departajare

Min. 115: Final de meci! Urmează loviturile de departajare!

Min. 106: A început a doua repriză de prelungiri!

Min. 105+2: Centralul pune capăt primei reprize de prelungiri!

Min. 91: A început prima repriză de prelungiri!

Min. 90+4: Arbitrul fluieră finalul celor 90 de minute! Urmează cele două reprize de prelungiri

Min. 61: Ocazie Croația! Luka Modric șutează excepțional de la 20 de metri, dar portarul Gonda respinge în corner!

Min 57: Ocazie Japonia! Endu șutează periculos din afara careului, dar Livakovic respinge în corner!

Min. 55: Goool Croația! Juranovic centrează, Ivan Perisic reia cu capul din careu și îl învinge pe Gonda

Min. 46: Ocazie Japonia! Kamada trimite un șut de la 20 de metri, dar balonul trece peste poartă!

Min. 46: A început a doua repriză!

Min. 45+3: Pauză!

Min. 45+2: Ocazie Croația! Petkovic primește o minge în careu de la Modric, însă șutul atacantului este respins de Yoshida în corner!

Min. 44: Goool Japonia! Duan centrează în careu, mingea este respinsă doar până la Maeda, care îl învinge pe Livakovic.

Min. 25: Ocazie Croația! Gvardiol trimite o pasă lungă în careu pentru Petokovic, însă atacantul croat este blocat de Tomiyasu.

Min. 8: Ocazie Croația! Perisic rămâne singur cu portarul nipon, dar șutul croatului este respins!

Min. 2: Ocazie Japonia! Taniguchi reia cu capul din careul croaților, dar balonul este respins de Livakovic.

Min. 1: A început meciul!

Japonia s-a calificat de pe primul loc în Grupa E în optimile de finală ale Campionatului Mondial, cu 6 puncte, la două în fața Spaniei și Germaniei și la trei distanță de Costa Rica. Niponii au avut două victorii și o înfrângere în faza grupelor.

De partea cealaltă, Croația a încheiat grupa F de pe locul doi, cu cinci puncte, la două în spatele Marocului și la unul în fața Belgiei. Croații au avut o victorie și două rezultate de egalitate în faza grupelor de la Campionatul Mondial din Qatar.

Învingătoarea dintre Japonia și Croația se va întâlni în sferturile de finală cu câștigătoarea din meciul Brazilia – Coreea de Sud. Dacă trece și de faza sferturilor, atunci în semifinală întâlnește Olanda sau Argentina.

Croația pleacă favorită înaintea meciului din optimile de finală ale turneului din Qatar. Selecționata croaților are o cotă de 2.02 pentru o victorie, în timp ce Japonia are 3.85.

Echipele de start:

Japonia: Gonda – Tomiyasu, Taniguchi, Yoshida – Ito, Morita, Endo, Nagatomo – Doan, Maeda, Kamada
Selecționer: Hajime Moriyasu

Croația: Livakovic – Juranovic, Lovren, Gvardiol, Barisic – Kovacic, Brozovic, Modric – Kramaric, Petkovic, Perisic
Selecționer: Zlatko Dalic

Stadion: „Al Janoub”, Al Wakrah
Arbitru: Ismail Elfath / Asistenți: Corey Parker și Kyle Atkins

Partida dintre Japonia și Croația se poate vedea la TV pe TVR 1, iar cele mai importante faze vor fi Live Video Online pe www.prosport.ro.

Meciul din optimile de finală ale Campionatului Mondial din Qatar dintre Japonia și Croația se va juca pe „Al-Janoub Stadium” din  Al Wakrah, o arenă care are o capacitate de 44.325 de locuri  și care a fost inaugurată pe 16 mai 2019.

Cornel Popescu a debutat în jurnalism la începutul anilor 2000, iar de atunci a lucrat pentru numeroase publicații de sport. Acesta este absolvent al Facultății de Jurnalism din cadrul Universității Spiru Haret. Din decembrie 2009, Cornel Popescu ocupă postul de redactor la ProSport citește mai mult
Pasionat de tot ce se întâmplă în lumea sportului, George Constantin este în prezent student în anul III la Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării din cadrul Universității București. La începutul anului 2022, George a decis să facă pasul către presa sportivă și a devenit ... citește mai mult
Zanni este câștigătorul Survivor 2024?! Cum s-a dat de gol, după ce s-a întors din Republica Dominicană
A venit răspunsul CNA, după sesizarea în care s-a cerut interzicerea alăturării numelui ”București” denumirii CSA Steaua
„A luat foc” Incident cumplit la câteva săptămâni de la decesul lui Mădălin, tânărul mort în accidentul din Deveselu
Face furori la aproape 60 de ani! Vedeta curtată de toți bărbații are un fizic impresionant
Simona Halep iubeşte din nou. S-a retras de la turnee şi a postat imaginile romantice. Cine este alesul?
BANCUL ZILEI. Polițistul la stomatolog: - Măseaua este moartă! Îi punem coroană?
Elevă de 17 ani, violată de patru tineri într-un liceu din Dâmboviţa. Trei dintre ei mai violaseră o adolecentă într-o staţie de autobuz
Elevă de 17 ani, violată de patru tineri într-un liceu din Dâmboviţa. Trei dintre ei mai violaseră o adolecentă într-o…
ADEVĂRUL despre specia Homo Sapiens, dezgropat într-un sit din...
Fosta soţie a lui Cristi Borcea, transformare spectaculoasă la 54 de ani: Nu-mi propun să întoarcă bărbații capul după mine!
Prognoza meteo Accuweather actualizată | Temperaturi anormale în București, după trecerea valului saharian
Ungaria se UNEȘTE cu România. Moment istoric. S-a aprobat chiar azi, 25 aprilie
Știrea momentului despre Iliescu! Breaking news!
Wow sau Bau? Cât de mult le-a schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Jocul oficial al Campionatului Mondial de Formula 1 va fi lansat mai devreme
Halep, la mâna italienilor: ultima șansă a Simonei de a juca la Roma depinde de niște criterii clare
O româncă va arbitra returul unei semifinale din UEFA Women’s Champions League
❗Greșeala pe care mulți o fac la schimbarea ULEIULUI mașinii ❗
Lovitură grea pentru chef Richard. Juratul a pierdut un concurent după al treilea battle: „Am pierdut?! E corect să iasă!”. Ce au filmat camerele
Lovitură grea pentru chef Richard. Juratul a pierdut un concurent după al treilea battle: „Am pierdut?! E corect să iasă!”.…