Camerun – Serbia 3-3, în Grupa G de la Campionatul Mondial din Qatar | Ziua a debutat cu un meci spectaculos! Camerunezii au revenit incredibil

Redactor:
Robert Vișan
  • Publicat:
  • Actualizat:

Meciul dintre Camerun și Serbia s-a disputat luni, în cadrul etapei a doua din Grupa G de la Campionatul Mondial din Qatar și s-a încheiat la egalitate, scor 3-3.

Camerun a deschis scorul în minutul 29, prin Castelletto, după o posesie mai bună a Serbiei.

În prelungirile primei reprize, sârbii au dat lovitura. Pavlovic a reluat cu capul din careu și a restabilit egalitatea. După doar un minut, Milinkovic Savic a șutat din marginea careului și a dus Serbia în avantaj.

În partea secundă a jocului, Mitrovic și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor și a dus scorul la 3-1 în favoarea Serbiei.

După doar zece minute, Camerun a înscris prin Aboubakar și, după ce golul a fost validat din camera VAR, tabela a arătat 2-3. De trei minute au mai avut nevoie camerunezii pentru a restabili egalitatea. Choupo Moting a primit de la același Aboubakar, în fața porții, și a înscris fără emoții, stabilind rezultatul acestei partide, scor 3-3.

În urma acestui rezultat, Camerun și Serbia rămân pe locurile 3, respectiv 4 în Grupa G, având câte un punct fiecare.

FINAL: Camerun – Serbia 3-3

Min. 90+6: Final de meci!

Min. 66: GOOOL CAMERUN! Aboubakar pătrunde în careu, centrează pentru Choupo Moting în fața porții și restabilește egalitatea!

Min. 63: GOOOL CAMERUN! Aboubakar trimite, din interiorul careului, peste portar și reduce din diferență, dar tușierul indică ofsaid. După verificarea în camera VAR, golul este validat.

Min. 53: GOOOL SERBIA! Mitrovic primește în marginea careului mic și trimite lejer, pe jos, direct în poarta camerunezilor!

Min. 46: S-a reluat partida!

Min. 45+8: Pauză!

Min. 45+2: GOOOL SERBIA! Milinkovic Savic șutează din marginea careului, reușește să înscrie și Serbia preia conducerea în doar două minute!

Min. 45+1: GOOOL SERBIA! Tadic execută o lovitură liberă, iar Pavlovic reia cu capul, din careu, direct în poarta camerunezilor.

Min. 29: GOOOL CAMERUN! După un corner, mingea este deviată de către N’Koulou, iar Castelletto îndeplinește doar o formalitate, din fața porții.

Min. 1: A început partida!

Info: Înaintea acestei partide, Federația Cameruneză de Fotbal a anunțat că portarul Andre Onana a fost exclus din lot, fără a oferi însă detalii.

ECHIPELE DE START:

Camerun: Mboka – Fai, Castelleto, N’Koulou, Tolo – Anguissa, Kunde, Hongla – Mbeumo, Choupo Moting, Toko Ekambi
Rezerve: Ngapandoutnbu, Mbekeli, Marou, Wooh, Mbaissidara, Bella Ondoua, Aboubakar, Nkoudou, Bassogog, Oum Gouet, Nsame, Ebosse, Ngamaleu, Ncham.
Selecționer: Rigobert Song

Serbia: V. Milinkovic-Savic- Milenkovic, Veljkovic, Pavlovic – Zivkovic, Lukic, Maksimovic, Kostic – Tadic, Mitrovic, S. Milinkovic Savic
Rezerve: Dmitrovic, Rajkovic, Erakovic, Radonjic, Gudelj, Jovic, S. Mitrovic, Babic, Vlahovic, Racic, Djuricic, Lazovic, Ilic, Mladenovic, Grujic.
Selecționer: Dragan Stoikovic

Stadion: Al Janoub
Arbitru: Mohammed Abdulla Hassan